ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Guvernul a stabilit oficial data alegerilor pentru Parlamentul European

Monitorul Oficial a publicat hotărârea de Guvern prin care data desfăşurării alegerilor europarlamentare este stabilită pe 25 mai.
Filip Stan
24 feb. 2014, 11:23
ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Guvernul a stabilit oficial data alegerilor pentru Parlamentul European

Potrivit hotărârii de Guvern, campania electorală va dura o lună, de pe 25 aprilie până 24 mai, ora 7. Procesul de votare se va desfăşura într-o singură zi, pe 25 mai, între orele 07.00 şi 21.00.

Totodată, Guvernul a dispus asigurarea fondurilor necesare organizării alegerilor. Astfel au fost alocate următoarele sume: Ministerul Afacerilor Interne – 103.000.000 lei, Autoritatea Electorală Permanentă – 35.000.000 lei, Institutul Naţional de Statistică – 3.400.000, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale – 3.200.000 lei şi Ministerul Afacerilor Externe – 3.000.000 lei.

Preşedintele PSD, premierul Victor Ponta, a declarat, pe 2 februarie, după şedinţa USL, că la nivelul Uniunii s-a decis ca euroalegerile să aibă loc pe 25 noiembrie, duminică, iar prezidenţialele să se desfăşoare pe 2 şi 16 noiembrie.

El a spus că s-a decis în USL ca euroalegerile să aibă loc duminică, pe 25 mai.

De asemenea, el a precizat că, potrivit legii, alegerile prezidenţiale trebuie organizate în luna dinaintea celei în care expiră mandatul preşedintelui în funcţie.

Ponta a spus că a decis, în aceste condiţii, ca cele două tururi ale prezidenţialelor să aibă loc pe 2 şi, respectiv, 16 noiembrie 2014.

Întrebat când se va organiza referendumul pentru Constituţie, Ponta a răspuns că acest lucru este decis de către Parlament.

 

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Contract de milioane din PNRR, pierdut prostește de o firmă de stat. Amenda dată de Curtea de Conturi: 2.500 lei
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
De ce se colindă în Ajunul Crăciunului și ce simbolizează colindele vechi românești
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend