Guvernul, anunţ cinic în ziua în care s-a amânat dublarea alocaţiilor: „S-au majorat cu 3,8% de la 1 ianuarie”

Şeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă, a declarat joi că alocaţiile pentru copii au crescut de la începutul acestui an, iar pentru luna ianuarie acestea sunt majorate cu 3,8%.
Filip Stan
16 ian. 2020, 19:16
Guvernul, anunţ cinic în ziua în care s-a amânat dublarea alocaţiilor:

„Deja au crescut alocaţiile de la începutul anului, ca urmare a unui alt proiect al PNL, adoptat în sesiunea trecută, de indexare a alocaţiilor cu 100% din rata inflaţiei şi în acest moment această măsură este bugetată în legea asigurărilor sociale de stat. Pentru luna ianuarie, alocaţiile vor fi deja majorate cu 3,8%. Alocaţiile pentru luna ianuarie se plătesc în luna februarie”, a spus Dancă într-o conferinţă de presă, la Palatul Victoria.

Guvernul a adoptat, joi, în şedinţă, ordonanţa de urgenţă pentru prorogarea, până la 1 august, a termenului pentru majorarea alocaţiilor pentru copii.

„Acest proiect de lege a fost înaintat în mod sfidător de către parlamentarii PSD la finalul anului trecut, fără indicarea unei surse bugetare certe şi după aprobarea legii plafoanelor bugetare şi a legilor bugetului de stat, a bugetului asigurărilor sociale de stat. Acest proiect de lege pentru majorarea alocaţiilor nu este posibil să fie aplicat în acest moment, până la identificarea unei surse bugetare. Reamintim că PNL a fost partidul care a iniţiat de fiecare dată proiectele de acte normative în ceea ce priveşte alocaţiile pentru copii: în 2015 acestea au fost majorate de la 42 de lei la 84 de lei ca urmare a unui amendament al PNL, iar în 2019, alocaţiile pentru copii au fost majorate de la 84 de lei la 150 de lei, tot ca urmare a unei iniţiative a PNL, indicând, de asemenea, sursa bugetară pentru asigurarea acestor plăţi”, a explicat Ionel Dancă.

El a adăugat că PNL susţine în continuare majorarea alocaţiilor şi în acest sens va face demersurile necesare pentru identificarea resurselor bugetare în vederea susţinerii acestor plăţi la prima rectificare bugetară din acest an.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Ce sport a practicat Donald Trump când era tânăr. Puțini oameni știu că două echipe uriașe au vrut să-l recruteze
Capital.ro
Reguli stricte pentru românii care scot numerar de la bancomat. Băncile impun limite. Tranzacțiile se raportează automat
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara