Guvernul are ca ţintă creşterea accizei la motorină în 2012

În programul de guvernare a noului cabinet propus de Mihai Răzvan Ungureanu se arată ca obiectiv creşterea accizei la motorină la nivelul minim impus de Uniunea Europeană.
Mihai Baniţă
08 feb. 2012, 15:54
Guvernul are ca ţintă creşterea accizei la motorină în 2012

Guvernul a crescut acciza la motorină cu 4,4% de la 1 ianuarie 2012 de la 302,51 euro/1.000 litri la 316,03 euro/1.000 litri. Motorina s-a scumpit la pompă de la 5,48 lei/litru la 5,53 lei/litru, parte din creşterea de preţ fiind absorbită de scăderea preţului motorinei fără taxe de la 3,13 lei/litru ka 3,1 lei/litru. În prezent, din fiecare litru de benzină, statul român ia în total 2,6 lei, iar din motorină ia 2,47 lei. Astfel, din preţul benzinei la pompă, o cotă de 47,6% se duce la stat, în timp ce la motorină cota este de 43%.

Nivelul minim de acciză la 1.000 de litri este de 330 euro. Asta înseamnă că statul trebuie să crească acciza cu încă 14 euro la mia de litri în acest an pentru a atinge pragul impus prin Tratatul de aderare la UE, ceea ce se traduce printr-o creştere a preţului litrului de motorină la pompă cu 8-10 bani, după aplicarea cotei de TVA de 24% peste combustibilul accizat. Deprecierea monedei naţionale face ca majorarea accizei să aducă scumpiri mai pronunţate, asta dacă benzinarii nu preiau ei povara suplimentară.

Nu este precizată data la care se vor opera creşterile de acczie, aşa că rămâne de văzut dacă statul va opta pentru o majorare timpurie, care să aducă mai mulţi bani la buget, sau pentru una spre sfârşitul anului. Legea europeană prevede ca acciza să fie la nivelul minim până în 2013.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Fosta soție a lui Claudiu Niculescu, imagine de senzație. Blondina a încins imaginația bărbaților
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești. Regulă pentru românii care primesc lei sau euro în numerar
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj