Guvernul Ciolacu plătește încă 180 milioane de lei pentru producătorii agricoli. Banii sunt pentru cultivatorii de roșii românești

Guvernul condus de Marcel Ciolacu își continuă programul de sprijin pentru agricultură și de protejare a fermierilor în contextul fluctuațiilor pieței și al schimbărilor climatice.
Filip Stan
08 oct. 2024, 17:35
Guvernul Ciolacu plătește încă 180 milioane de lei pentru producătorii agricoli. Banii sunt pentru cultivatorii de roșii românești

Pentru Programul Tomata, cei 1.500 de euro/hectar din a doua tranșă a sprijinului vor intra în conturile cultivatorilor în zilele următoare. Aceste măsuri vizează atât stabilizarea producției și creșterea competitivității producătorilor locali, cât și reducerea dependenței de importuri.

Guvernul va plăti, în aceste zile, a doua tranșă de 1.500 de euro/hectar fermierilor înscriși în Programul Tomata. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat că au fost deja virate, către Direcțiile Agricole Județene, 180 de milioane de lei, bani ce vor ajunge în conturile fermierilor.

„Susținem producția de roșii românești. Încep plățile pentru tranșa a doua a Programului Tomata. Ne dorim să avem roșii românești pe tot parcursul anului în piețe și supermarket-uri și de aceea am susținut și dezvoltat Programul „Tomata”! Și așa cum am promis, cei 24.321 de fermieri înscriși în Program, majoritatea din județele Olt, Galați și Dolj, vor primi în conturi în zilele următoare a doua tranșă de 1.500 euro”, a transmis la 7 octombrie ministrul Florin Barbu.

Creștere de circa 10% a cererilor de dosare pe Programul Tomata, față de 2023

Pentru anul 2024, Ministerul Agriculturii a anunțat, în februarie, că a primit 25.600 de cereri de sprijin, o creștere semnificativă față de 2023, când s-au înregistrat 22.600 de cereri.

„Și anul acesta este un record. Anul trecut am avut 22.600 de dosare depuse pe Programul Tomata în spații protejate și anul acesta s-au depus 25.600 de dosare. Suntem într-o creștere accentuată. Încurajarea vine și din momentul în care am speculat cadrul Ucraina și am putut da fermierilor o sumă de 1.500 de euro pentru a-și înființa culturile (…)”, spunea ministrul Agriculturii, la începutul anului.

Buget record pentru agricultură alocat de Guvernul Ciolacu

Pentru agricultură, Guvernul Ciolacu a alocat un buget-record de 4 miliarde de euro în acest an, cu 1,3 miliarde de euro mai mult decât în 2023, suma fiind majorată cu încă peste 110 milioane de euro la jumătatea anului. În plus, la rectificarea bugetară, Executivul a alocat încă circa 400 de milioane de euro pentru a sprijini agricultorii afectați de seceta severă din acest an.

Ca și restul schemelor de sprijin al agriculturii implementate de social-democrați, Programul Tomata are drept scop nu doar susținerea financiară a cultivatorilor, ci și stimularea producției locale de legume, asigurând astfel o sursă de venit pentru fermieri și contribuind la economia agricolă a țării. Datorită acestor inițiative, România poate să își crească semnificativ producția de tomate și alte legume, reducând în același timp dependența de importuri.

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Ilona Brezoianu și soțul ei sărbătoresc un an de când au devenit soț și soție. Ce a transmis jurata de la Te cunosc de undeva: "Abia aștept..." | FOTO
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cum a devenit, de fapt, Rusia cea mai mare țară din lume. Are nu mai puțin de 11 fusuri orare, la fel ca Statele Unite ale Americii
Capital.ro
Mesajul puternic transmis de Elena Udrea. Semnul făcut la ieșirea din închisoare
Playtech.ro
Ce vezi, de fapt, în imaginea de mai jos? E un adevărat spectacol pentru fotografii din întreaga lume
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Cel mai eficient ceai pentru scăderea tensiunii arteriale, confirmat de specialiști. Aliatul natural în lupta cu hipertensiunea
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
A murit „prințul adormit” al Arabiei Saudite! A fost în comă timp de 20 de ani, în urma unui accident de mașină, în Londra
Spynews
Pepe își sărbătorește ziua de naștere! Cum l-au surprins copiii! Artistului nu i-a venit să creadă | VIDEO
Evz.ro
Momente critice pentru o artistă din România. Operată de urgență
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
kanald.ro
Mihaela Rădulescu, primul mesaj după moartea lui Felix Baumgartner: ,,Nu am cuvinte”. Vedeta a postat totul pe Instagram
Cancan.ro
Coincidența halucinantă din viața Mihaelei Rădulescu. Legătura macabră dintre Felix Baumgartner și Bogdan Rădulescu
Playsport.ro
Amendă de 8.000 de lei pentru șoferii care uită acest detaliu. De ce trebuie să-ți faci ITP-ul...
Capital.ro
Regulă pentru gunoi. Amendă pentru toți locuitorii: Constituie o tulburare publică
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Reacția prezentatoarei TV, care are un iubit cu 11 ani mai tânăr, după ce a fost acuzată că e „vulgară”
stirilekanald.ro
Țara europeană în care pacienții cu boli terminale pot să pună capăt suferinței. În ce condiții se permite moartea asistată
Gigi Becali, prima reacție după ce Elena Udrea a fost eliberată. Cum a ajutat-o în închisoare: „Am fost la ea cu o comisie, e o femeie mai puternică decât zece bărbați”
MediaFlux
Atenție la aceste bancomate! Vă pot lăsa fără banii din cont instant
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Legătura neștiută până acum dintre vitamina D și sindromul colonului iritabil. Ce spun oamenii de știință