Guvernul promite bani mai mulţi pentru primării. Firea: Aşteptăm cu mare interes rectificarea bugetară din iulie

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, anunţă că va rezolva problema lipsei de fonduri cu care se confruntă toate primăriile, inclusiv Primăria Capitalei. Şi anume, Guvernul va face o rectificare în această vară. Anunţul vine după o întâlnire cu premierul Viorica Dăncilă şi ministrul Finanţelor. 
Alina Costache
11 iun. 2019, 10:55
Guvernul promite bani mai mulţi pentru primării. Firea: Aşteptăm cu mare interes rectificarea bugetară din iulie

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunţat marţi, la finalul unor discuţii avute la Palatul Victoria, că s-a agreat cu premierul Viorica Dăncilă şi cu ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, depăşirea blocajului financiar al PMB la rectificarea bugetară care va avea loc în luna iulie.

„S-a agreat atât cu doamna prim-ministru, cât şi cu domnul ministru de Finanţe să încercăm împreună să depăşim acest blocaj. Tehnicienii de la Finanţe au venit şi cu nişte soluţii şi aşteptăm cu toţii cu mare interes rectificarea bugetară care va avea loc în luna iulie. Aşteptăm aceşti bani pentru o echilibrare a bugetelor atât ale Primăriei Capitalei, cât şi ale sectoarelor. (…) Este un deficit de un miliard de lei pe care trebuie să-l compensăm într-o formă sau alta, dar ne vom echilibra. Aşa cum ştiţi, am reuşit să contractăm şi un împrumut pentru plata unei facturi restante la gazele din această iarnă şi toate celelalte facturi vor fi achitate în momentul în care vom primi sumele la rectificarea bugetară. (…) Am primit cotele pentru iulie vineri şi la rectificare vom primi atât sumele anterioare datorate, cât şi fila de plan pentru luna corespunzătoare”, a explicat Gabriela Firea la finalul discuţiilor, citată de Agerpres.

Potrivit edilului Capitalei, „ceea ce s-a discutat acum la întâlnire nu reprezintă o păcăleală”, promisiunea ambilor oficiali guvernamentali fiind una fermă.

Gabriela Firea a calificat discuţia de la Palatul Victoria ca fiind „nu neapărat tensionată, dar destul de tristă, pentru că nu e vesel să nu ai bani”.

„Tristă, dar finalul a fost bun şi eu nu sunt un om care să se entuziasmeze. Sperăm să fie bine, aşa cum s-a promis, la rectificare”, a adăugat primarul general.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Câți bani a obținut statul din amenzi și sancțiuni. Cum a adus ANAF-ul sute de milioane în plus la buget
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Doar cine îi citește cărțile poate înțelege: E comunist, cu un cult creștin rescris de el
Playtech.ro
Ce este divorţul gri: fenomentul, din ce în ce mai întâlnit în România
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Trei persoane au ajuns la spital după un incident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat după coliziunea cu un alt autovehicul
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”