Guvernul trimite TRUPE la graniţă. S-au produs evenimente violente şi o persoană a fost ucisă

Guvernul brazilian a dispus duminică trimiterea de trupe la graniţa cu Venezuela după ciocniri între populaţia locală şi migranţi, episoade care se înmulţesc în regiune odată cu exodul venezuelenilor şi nicaraguanilor care îşi părăsesc ţara în criză.
Filip Stan
20 aug. 2018, 05:19
Guvernul trimite TRUPE la graniţă. S-au produs evenimente violente şi o persoană a fost ucisă

După o reuniune ministerială de urgenţă condusă de preşedintele Michel Temer, duminică, la Brasilia, guvernul a hotărât să trimită în regiune 120 de membri ai Forţei naţionale.

Decizia a fost luată în urma violenţelor care au avut loc în localitatea de frontieră Pacaraima (nord), unde jefuirea şi uciderea unui comerciant, atribuite venezuelenilor, au provocat altercaţii.

Zeci de locuitori ai acestui oraş, pe străzile căruia trăiesc peste o mie de migranţi, le-au distrus două tabere improvizate şi le-au incendiat bunurile. Au fost trase focuri de armă, magazinele au rămas închise, iar străzile sunt pline de gunoaie, potrivit Agerpres.

Trei brazilieni au fost răniţi, potrivit poliţiei militare. Nicio informaţie nu este disponibilă referitoare la numărul de victime de partea venezueleană.

Zeci de mii de venezueleni s-au refugiat în Brazilia în ultimii ani din cauza crizei politice, economice şi sociale cu care se confruntă ţara lor.

În primul semestru, aproximativ 56.740 de venezueleni au încercat să-şi regularizeze situaţia în Brazilia pentru a obţine drept de azil sau de sejur provizoriu, potrivit Agerpres.

„Circa 1.200 de migranţi s-au întors în Venezuela” în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică, a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al grupului multidisciplinar brazilian (ONG, armată, organizaţii locale) care operează la graniţa cu Venezuela.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marcel Bîrsan, contestat dur în Universitatea Craiova – U Cluj! Adrian Porumboiu, verdict la golul lui Assad şi eliminarea lui Mendy
Capital.ro
Premiu pentru cuplurile de pensionari. Vârstnicii din România care pot încasa 500 de lei de la Primărie
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Șumudică, dezlănțuit! A numit jucătorul transferat de Rapid pentru că ”l-a dorit foarte mult” Dan Șucu: ”Eu nu l-am vrut!”
MediaFlux
Răsturnare privind situația politică din România după un sondaj CURS: Majoritatea românilor consideră necesare alegerile anticipate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi