Guvernul va activa Fondul de solidaritate al UE și mecanismul RESTORE pentru Suceava și Neamț, puternic afectate de inundații. Anunțul făcut de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat, recent, că urmează să activeze mecanismul european RESTORE, creat special pentru cazurile de dezastre naturale majore.
Giorgiana Amarie
02 aug. 2025, 20:29
Guvernul va activa Fondul de solidaritate al UE și mecanismul RESTORE pentru Suceava și Neamț, puternic afectate de inundații. Anunțul făcut de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene

Potrivit ministrului Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, mecanismul european RESTORE, creat special pentru cazurile de dezastre majore, va fi activat. Conform acestuia, demersul va permite alocarea rapidă a milioane de euro din fonduri europene către zonele din Suceava și Neamț, grav afectate de inundații. În același timp, Pîslaru a menționat că, pe lângă cei 30.000 de lei alocați pentru fiecare locuință distrusă, Guvernul urmează să adopte și un nou pachet de ajutoare, activând și Fondul de Solidaritate al Uniunii Europene.

Citește și: VIDEO Spectacol ridicol oferit la Broşteni de Călin Georgescu şi George Simion. Cei doi lideri suveranişti se plimbă pe rând prin oraş, evitând să se întâlnească. După ce Georgescu a plecat, a apărut, din nou, Simion cu alaiul său

Într-o postare făcută sâmbătă pe Facebook, ministrul Investițiilor Europene a anunțat că va activa, în premieră pentru România, mecanismul european RESTORE, creat special pentru cazurile de dezastre naturale majore:inundații, incendii sau furtuni.

„Este pentru prima dată când acest instrument va fi folosit în România și el ne va permite să relocăm rapid milioane de euro din banii europeni către zonele afectate pentru a sprijini refacerea infrastructurii, a locuințelor și a micilor antreprenori din zonă”, a scris acesta pe contul său de Facebook.

În același timp, el a menționat că Guvernul va activa Fondul de Solidaritate al Uniunii Europene, prin care există posibilitatea ca țara noastră să acceseze sute de milioane de euro pentru reconstrucția zonei. Însă, acești bani vor ajunge abia peste câteva luni, procesul fiind unul de durată.

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, critici la adresa lui Călin Georgescu și George Simion

Ministrul a subliniat și faptul că un nou pachet de ajutor va fi aprobat de Guvern în curând, după finalizarea evaluării pagubelor.

Mai mult, Pîslaru i-a criticat, fără a da numele, pe Călin Georgescu și George Simion, care s-au plimbat vineri, 1 august prin Broșteni cu alaiuri de susținători după ei și camere de filmat.

„Cum să nu ajuți cu absolut nimic în dezastrul inundațiilor din Neamț și Suceava: aduni niște clanuri de interlopi; chemi televiziunile să te filmeze; intri pe live-uri pe TikTok ca să te vadă fanii murdar de nămol; te urci cu bocancii pe durerea și suferința oamenilor doar-doar reușești să câștigi și tu niște capital electoral”,  a mai spus el, scoțând în evidență faptul că Guvernul a alocat rapid sume de până la 30.000 de lei pe familie, fiind dislocate toate efectivele necesare de intervenție și ajutor, de la medici și pompieri, până la ambulanțe și elicoptere.

„Din prima clipă a declanșării inundațiilor, prim-ministrul Ilie Bolojan, ministra Mediului Diana Buzoianu, secretarul de stat Raed Arafat și ceilalți colegi implicați au depus toate eforturile pentru a pune la adăpost viețile omenești și pentru a minimiza efectele acestui regretabil dezastru;

Mai departe, ne vom asigura că pagubele materiale vor fi remediate și reconstrucția zonei va începe imediat.

Atât sufletește, cât și profesional, am fost din prima clipă și voi rămâne în continuare alături de familiile greu încercate din aceste zone.

În final, vreau să le mulțumesc adevăraților eroi ai zilei — salvatorii și voluntarii care au intervenit în teren, punându-și chiar propria viață în pericol pentru salvarea celor aflați în primejdie”, a mai adăugat el.

Citește și: Liderul suveraniştilor Călin Georgescu a mers în mijlocul sinistraţilor din Broşteni înconjurat de interlopi. Petronel Corduneanu şi fraţii Ionel şi Dumitru Grec, gărzile de corp ale fostului candidat la preşedinţie

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Răzvan Kovacs de la Insula Iubirii s-a împăcat cu fosta! Avem dovada
Fanatik.ro
Isabel Haugseng, printre cele mai influente personalități din online. Iubita lui Erling Haaland a bifat un mare succes în Cupa Mondială
Capital.ro
Horoscop 13-19 iulie 2026. Această zodie ar trebui să fie mai dispusă să-și asume riscuri și să își exprime latura mai excentrică a personalității sale
Playtech.ro
În ce monedă este mai bine să plătești în Turcia. Detaliul care îți poate salva bani
Adevarul
Peste 90 de oameni au cumpărat împreună un sat din Toscana. Cum funcționează proiectul care încearcă să reinventeze viața în comunitate
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un bărbat și-a pierdut viața după ce autoturismul pe care îl conducea a fost acroșat de un tren, în județul Suceava
iamsport.ro
”Idee genială!”. Valentin Ceaușescu, în spatele uneia dintre cele mai inspirate mutări din istoria fotbalului românesc
MediaFlux
Românii trebuie să își înregistreze casele. Succesiunile sunt gratuite
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?