Guvernul va adopta o hotărâre ca elevii şi studenţii din R. Moldova să călătorească GRATUIT pentru a vota

Guvernul va adopta în şedinţa de miercuri o hotărâre prin care elevii şi studenţii din Republica Moldova să poată călători gratuit pentru a vota la alegerile parlamentare din 30 noiembrie.
Iulian Tudor
26 nov. 2014, 11:23
Guvernul va adopta o hotărâre ca elevii şi studenţii din R. Moldova să călătorească GRATUIT pentru a vota

Duminică este un vot esenţial pentru direcţia în care merge Republica Moldova. Noi am făcut ca guvern foarte mult, tot ceea ce puteam să facem să sprijinim parcursul european al Republicii Moldova – gazoduct, grădiniţe, microbuze, zona de cultură, de educaţie – şi îmi doresc foarte mult ca aceia care votează şi în Republica Moldova, şi aici, în România, şi în Europa să sprijine acest parcurs european. Din punct de vedere strict tehnic (…), cred că putem să adoptăm hotărârea ca toţi toţi elevii şi studenţii (din Republica Moldova – n.r.) să poată să călătorească gratuit pentru a ajunge la secţiile de vot„, a afirmat premierul Victor Ponta la începutul şedinţei săptămânale a Executivului.

Ponta a subliniat că îşi doreşte să poată colabora cu viitorul guvern care se va instala la Chişinău în urma alegerilor la fel de bine cum a colaborat cu cel condus în prezent de Iurie Leancă.

Vreau şi sper şi îmi doresc ca la Chişinău să rămână un guvern proeuropean, cu care să continuăm colaborarea excelentă pe care am avut-o în ultima perioadă şi care a fost în interesul celor care locuiesc pe ambele maluri ale Prutului„, a spus Ponta.

Citeşte şi ALEGERI MOLDOVA: Klaus Iohannis se duce vineri la Chişinău

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Betty Salam, declarație de dragoste pentru Roberto Tudor! Fiica lui Florin Salam se simte în al nouălea cer
Fanatik.ro
Impozite 2026, după decizia CCR! Cât va plăti un român pentru apartament și mașină
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Tabel: Cât crește impozitul la casă în 2026. Cât plătești pentru apartament sau pentru casă în funcție de suprafață și zonă
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Decizia Guvernului privind salariul minim. Ministrul Muncii, anunțul zilei: „Nu trebuie ca două milioane de angajați să piardă din puterea de cumpărare ” UPDATE
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu