Hacker român condamnat la trei ani de închisoare în SUA

Un hacker român a fost condamnat joi la trei ani de închisoare pentru că a orchestrat o schemă prin care a furat date de identificare, inclusiv informații financiare și amprente, de la companii din Statele Unite, a anunțat procurorul statului american New Jersey, Paul J. Fishman, potrivit site-ului NJ.com.
Filip Stan
23 sept. 2016, 17:05
Hacker român condamnat la trei ani de închisoare în SUA

În vârstă de 31 de ani, Mircea-Ilie Ispășoiu, din Drobeta-Turnu Severin, a pledat vinovat anterior în fața unei instanțe din Newark la acuzațiile de fraudă informatică și furt de identitate în formă agravată.

Ispășoiu, care a lucrat ca administrator de sistem la o mare instituție financiară din România din august 2011 până în februarie 2014, a spart rețelele de calculatoare ale unor retaileri, firme de securitate, clinici medicale și persoane private, furând nume de utilizator și parole, informații personale de identificare, dar și date de carduri de credit și de debit, conform procurorilor.

Hackerul a atacat de asemenea sistemele unei mari companii de securitate, care desfășura verificări ale istoricului persoanelor care aplicau pentru un job. Ispășoiu a sustras astfel informații despre aplicanți, inclusiv amprentele lor.

În afara celor trei ani de detenție, instanța l-a mai condamnat la încă trei ani de libertate condiționată și la plata unor despăgubiri de peste 900.000 de dolari. El a fost arestat în 2014 de autorităților române, în colaborare cu serviciile secrete americane.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Locul din România unde poți schia chiar și vara. Ideea a fost „furată” din Danemarca
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Al doilea sfinx al României, un colos necunoscut din Munții Buzăului. Locul are o energie aparte, spun turiştii
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Vremea se răcește brusc. Un ciclon tranversează România de la vest la est
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Temeri în creștere în Europa și SUA: „Un nou război mondial este foarte probabil”
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele