Hackerii au spart sistemele Orange şi ameninţă cu publicarea datelor, dacă compania nu este dispusă să negocieze

Rețeaua de criminalitate cibernetică Babuk, un cartel de ransomware activ din 2020, a revendicat recent un atac asupra companiei franceze de telecomunicații Orange, susținând că ar fi spart din nou sistemul companiei și că ar fi furat „toate informațiile legate de orange.com și orange.ro din România”. Într-o postare publică, hackerii au amenințat că vor publica 1TB de date, dacă Orange refuză negocierile.
Filip Stan
18 mart. 2025, 12:18
Hackerii au spart sistemele Orange şi ameninţă cu publicarea datelor, dacă compania nu este dispusă să negocieze

Acesta este al doilea incident de securitate major care implică Orange în ultimele luni. Luna trecută, compania a confirmat un atac cibernetic similar la Orange România, iar acum Babuk revendică accesul la o cantitate masivă de date confidențiale. Conform grupului de hacking, informațiile furate includ adrese de e-mail, înregistrări ale clienților, cod sursă, documente interne, facturi, contracte, proiecte, bilete, date despre utilizatori și angajați, mesaje, cărți de credit, jurnalele de apeluri și alte informații sensibile.

În total, hackerii susțin că au sustras 4,5 TB de date, o cantitate enormă care include și informații personale de identificare.

Într-un comunicat oficial, citat de Libertatea, Orange România a confirmat că „clienții afectați sunt în curs de notificare” și le recomandă tuturor utilizatorilor „să rămână vigilenți în ceea ce privește tentativele de fraudare prin campanii de phishing și apeluri înșelătoare”. Compania a adăugat că „suntem conștienți de impactul pe care un astfel de incident îl poate avea și asigurăm clienții și partenerii că prioritatea noastră este protejarea datelor tuturor”.

Deși atacul este în continuare în investigare, Orange nu a oferit detalii suplimentare despre modul în care hackerii ar fi reușit să compromită sistemele companiei. Cybernews a contactat atât Orange, cât și Comisia Națională Franceză pentru Informatică și Libertate (CNIL) pentru comentarii, însă nu au primit încă răspunsuri oficiale.

Citeşte şi: Lovitură dură pentru toți românii care au card. Băncile au băgat comisioane la propriile bancomate. Ce taxă percep Raiffeisen și UniCredit

Babuk este un grup cibernetic notoriu, cunoscut pentru atacurile sale asupra unor companii mari din întreaga lume. Grupul a fost inactiv aproape un an, dar a revenit în luna ianuarie cu o serie de postări pe Telegram, revendicând numeroase atacuri. De atunci, Babuk a anunțat peste 60 de atacuri, iar în această lună a revendicat deja mai mult de 30 de atacuri. Cercetătorii SentinelOne au legat acest grup de o rețea criminală cibernetică cu legături suspecte în Rusia, cunoscută sub numele de Evil Corp.

Orange, una dintre cele mai mari companii de telecomunicații din lume, cu aproximativ 137.000 de angajați și operațiuni în 26 de țări, deservește 287 de milioane de clienți. În România, Orange este liderul pieței de telecomunicații, cu aproape 10 milioane de clienți.

Citeşte şi: ANAF vinde o cunoscută fabrică, implicată într-un scandal de amploare în urmă cu câțiva ani

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Francisca și TJ Miles au aflat sexul bebelușului! Cele mai emoționante imagini cu cei doi
Fanatik.ro
Ce pensie avea Horia Moculescu după 42 de ani de muncă: ”La recalculare mi-au tăiat 300 de lei”. Adevărul despre averea compozitorului
Capital.ro
Călin Georgescu, colaborator SIE? Nicușor Dan, declarație privind alegerile prezidențiale din 2024: Există mai multe informări
Playtech.ro
Presemnalizarea unei amenajări rutiere. Ce trebuie să facă şoferii când întâlnesc indicatorul?
Adevarul
„Marfă de casă. Primim avans pentru masa de Crăciun”. Țăranii se plâng că vând porcul „de țară” pe pierdere
wowbiz.ro
Ultimele clipe din viața lui Horia Moculescu! Ce s-a întâmplat în spital și cine i-a fost alături înainte să moară? Medicii de la „Matei Balș” fac dezvăluiri în premieră: „Acest final dramatic...”
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cornel Dinu, internat la Spitalul de Urgență! În ce stare se află „Procurorul”, după ce a fost supus mai multor investigații
iamsport.ro
Șocul trăit de fostul jucător al lui Dinamo după ce a ajuns în pat cu iubita antrenorului: ”M-am trezit din beție instantaneu!”
MediaFlux
Răsturnare de situație în privința votul pentru Primăria Capitalei. Ce arată sondajul de ultimă oră
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume