Hackerii ruşi au piratat computerul unui angajat al NSA folosind Antivirusul Kaspersky

Hackeri ruși au utilizat antivirusul Kaspersky pentru a sustrage documente confidențiale care se aflau în computerul personal al unui subcontractant al Agenției de Securitate Națională din SUA (NSA), a indicat joi publicația Wall Street Journal, citată de AFP.
Filip Stan
06 oct. 2017, 06:30
Hackerii ruşi au piratat computerul unui angajat al NSA folosind Antivirusul Kaspersky

Conform publicației menționate, hackerii au avut astfel acces la documente care explică modul în care NSA însăși piratează computere străine și se protejează de atacuri cibernetice.

Acest act de piratare, care datează din 2015, este al treilea în cazul unui subcontractant NSA în patru ani. Se pare că respectivul incident a determinat Washingtonul să interzică agențiilor federale americane să utilizeze software-ul companiei ruse Kaspersky Lab, specializată în securitatea calculatoarelor.

La 13 septembrie, Ministerul Securității Interne a ordonat tuturor funcționarilor federali să dezinstaleze software-ul antivirus Kaspersky Lab în termen de 90 de zile, informează Agerpres.

„Ministerul este preocupat de legăturile pe care anumiți responsabili Kaspersky le au cu serviciile de informații și cu alte agenții guvernamentale rusești”, a declarat Elaine Duke, ministrul securității interne interimar, într-un comunicat.

Potrivit Wall Street Journal, subcontractantul a adus acasă dosare confidențiale ale NSA și le-a transferat pe calculatorul său personal, pe care era instalat un antivirus Kaspersky. Hackerii ar fi identificat aceste documente cu ajutorul antivirusului respectiv.

Citeşte şi Rusia a testat armament cibernetic ce vizează telefoane mobile ale militarilor

Tot potrivit publicației citate, subcontractantul nu avea intenția deliberată să dezvăluie aceste informații, dar el a încălcat probabil legea aducând acasă aceste documente catalogate drept „secret de apărare”.

Societatea rusă Kaspersky a reacționat într-un comunicat și a semnalat că nu există nicio probă a unei eventuale complicități cu serviciile de informații ruse, potrivit Agerpres.

Fondatorul său Eugene Kaspersky a recunoscut că „una sau două persoane” care lucrau pentru guvernul rus ar fi putut fi infiltrate în compania sa, dar a negat cu vehemență că ar lucra pentru Kremlin.

„Pentru toți experții noștri, a abuza de încrederea utilizatorilor noștri pentru a ajuta un guvern și a practica spionajul ar fi contrariul eticii noastre”, a spus el.

Circa 85% din vânzările Kaspersky Lab provin din export. Programul său este utilizat de milioane de persoane în lumea întreagă.

DailyBusiness
20% din mașini nu trec de RAR. Ce nereguli găsesc inspectorii din ce în ce mai des
Spynews
Veste de ultimă oră pentru Bianca Drăgușanu și Chef Foa! Ce fac magistrații din București
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Măsuri șoc în pachetul II: închisoare pentru șefii poștei, detector de minciuni la ANAF. Ce vor păți administratorii firmelor falimentare
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță a țării. Ne-a părăsit mult prea devreme. Odihnește-te în pace!
Playtech.ro
Ai voie să transporți obiecte mai lungi decât mașina? Reguli, obligații și amenzi
Adevarul
Migrația, noul pariu electoral al AUR, după modelul partidelor suveraniste din Vest
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Norocul bate la ușor acestor cinci zodii! Luna septembrie le aduce un succes răsunător pe toate planurile
Cancan.ro
Caniculă și ninsori în septembrie 2025. Meteorologii Accuweather anunță o lună cum n-a mai fost în România
iamsport.ro
Mircea Lucescu a răbufnit: ”Piața e invadată de produse străine, noi ce mai avem?”
MediaFlux
Superstiții pentru o toamnă bogată. Ce este bine să faci la finalul lunii august
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Trecem mai devreme la ora de iarnă în 2025. Data la care se dă ceasul înapoi