Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale Shenzhen şi va fi principala favorită la Australian Open

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-2, pe chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 91 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale Shenzhen Open. În urma acestui succes, Halep îşi va păstra locul I în clasamentul WTA pentru a 14-a săptămână la rând şi va fi principala favorită la Australian Open, primul; Grand Slam al anului (15-28 ianuarie).

03 ian. 2018, 07:58

În faza următoare, Halep va evolua pentru prima dată cu Arina Sabalenka din Belarus, în vârstă de 19 ani şi ocupantă a locului 73 WTA. Sanbalenka are partide bune la Shenzhen, obţinând două victorii destul de clare, 6-4, 6-4, cu Monica Niculescu şi 6-1, 6-0, cu Danka Kovinici din Muntenegru.

Calificarea în sferturi este recompensată la Shenzhen cu 13.121 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.

Anul trecut, românca a pierdut în optimi la acest turneu, în faţa sportivei cehe Katerina Siniakova, scor 3-6, 6-4, 5-7. Halep a câştigat competiţia chineză în 2015.

SIMONA HALEP – Ying-Ying Duan LIVE VIDEO 2018: Simona îşi apără primul loc. LIVE STREAMING DIGI SPORT Halep-Duan

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Halep (26 ani) a încheiat conturile cu Gibbs (24 ani, 110 WTA) în 68 de minute, reuşind 3 aşi, dar având şi 3 duble greşeli, faţă de cele 6 ale adversarei.

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Românca a obţinut prima sa victorie la simplu din noul sezon, după ce câştigase meciul jucat duminică la dublu alături de Irina Begu.

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Halep şi-a asigurat un cec de 7.238 dolari şi 30 de puncte WTA.

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT A bătut-o greu pe iarbă

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Singura confruntare dintre Halep şi Duan (28 ani, 91 WTA) s-a încheiat cu victoria româncei în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2, în 2017, în primul tur la Eastbourne (Marea Britanie).

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Perechea formată din jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Simona Halep s-a calificat, marţi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, după 4-6, 6-4, 13-11 cu alt cuplu românesc, Irina Bara/Mihaela Buzărnescu.

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Calificată și la dublu

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Begu şi Halep s-au impus după o oră şi 49 de minute, reuşind să salveze şi cinci mingi de meci în super-tiebreak.

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Primul set a fost unul foarte echilibrat, în care nu mai puţin de cinci ghemuri au fost adjudecate la punct decisiv, Bara şi Buzărnescu înclinând balanţa după ce a fost 4-4. Begu şi Halep au dominat actul secund, având 5-1 după ce adversarele au luat primul ghem. Bara şi Buzărnescu au avut o tresărire de orgoliu şi s-au apropiat la 5-4, dar Begu şi Halep au câştigat cu 6-4 şi au trimis meciul în super-tiebreak.

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Bara şi Buzărnescu au condus cu 7-0 în super-tiebreak, au avut 9-6, 10-9 şi 11-10, dar nu au reuşit să încheie conturile, iar Begu şi Halep au întors scorul, câştigând cu 13-11.

HALEP – DUAN ONLINE STREAM LIVE VIDEO DIGISPORT Begu şi Halep şi-au asigurat un cec de 7.271 dolari şi 110 puncte WTA, iar Bara şi Buzărnescu vor primi 3.852 dolari şi 60 de puncte. Begu şi Halep vor avea de aşteptat până îşi vor afla adversarele din penultimul act, având în vedere că pe partea lor de tabloul nu s-a jucat niciunul din meciurile din primul tur.

Begu şi Halep sunt calificate şi în optimi la simplu, Irina, cap de serie numărul patru, urmând să joace contra rusoaicei Ekaterina Alexandrova, iar Halep, principala favorită, va evolua împotriva chinezoaicei Ying-Ying Duan