HALEP, în optimi la Wuhan, unde a scăpat de Azarenka

HALEP - PAVLIUCENKOVA 6-2, 6-1. Calificată direct în turul doi la Wuhan, Simona Halep a debutat marţi după amiază în competiţie, împotriva rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, numărul 32 mondial, cu o victorie facilă.

29 sept. 2015, 15:36

UPDATE: HALEP – PAVLIUCENKOVA 6-2, 6-1. Victorie lejeră pentru Halep. Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.212.250 dolari, marți, după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova cu 6-2, 6-1, în runda a doua a competiției.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 26.000 dolari și 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta, în premieră, pe britanica Johanna Konta (24 ani, 66 WTA), care a profitat de abandonul Victoriei Azarenka, la scorul de 6-4, 1-0 în favoarea sa.

Click aici pentru a vedea meciul Simona Halep – Anastasia Pavliucenkova

Simona Halep este cap de serie numărul 1 în turneul Premier 5 de la Wuhan, iar marţi va juca în ultimul meci al zilei, partida sa cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova urmând să înceapă în jurul orei 16.15. În sesiunea de dimineaţă, Monica Niculescu a fost învinsă de Carla Suarez Navarro (Spania), a şaptea favorită, după un meci care a durat două ore și 36 de minute.

HALEP – PAVLIUCENKOVA LIVE VIDEO. Cele două s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, toate cele cinci dispute fiind câştigate de Halep.

7-6 (3) 6-2

HALEP – PAVLIUCENKOVA LIVE VIDEO. În turul III, Simona Halep ar putea-o întâlni pe puternica jucătoare din Belarus, Victoria Azarenka, iar sferturile de finală ar aduce-o faţă în faţă cu Carla Suarez Navarro, jucătoare împotriva căreia mai puţine victorii decât înfrângeri (scor 5-6 la întâlnirile directe). Halep ar juca semifinala cu Petra Kvitova câştigătoarea de anul trecut.