HANDBAL FEMININ. HCM Baia Mare a ratat calificarea în Final Four al Ligii Campionilor

HCM Baia Mare a ratat calificarea la turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin după ce a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de Dinamo-Sinara Volgograd, cu 30-25 (18-11), în manșa a doua a sferturilor de finală. În tur, HCM câştigase cu 25-23.

11 apr. 2015, 13:09

HCM Baia Mare rămâne cu performanța reușită în premieră de a juca sferturile de finală ale EHF Champions League.

Gazdele au început cu dreptul și au marcat primele două goluri ale partidei, 2-0 (2), HCM a egalat, 2-2 (5), dar Dinamo a înscris de șapte ori la rând (9-2, 15), în timp ce formația băimăreană a irosit două aruncări de la 7 metri (Do Nascimento, Buceschi). HCM a făcut eforturi să revină în joc, s-a apropiat la cinci goluri, 15-10 (27), dar la pauză scorul a fost de 18-11 pentru Dinamo, HCM irosind o nouă aruncare de la 7 metri (Abbingh). HCM nu a evoluat mai bine nici după pauză, când avantajul gazdelor a crescut constant, ajungând la 11 goluri, 27-16 (51). Dinamo s-a relaxat pe final, astfel că HCM a redus din diferență, pierzând doar la cinci goluri, 25-30.

Dinamo: Ana Sedoikina, Elena Utkina — Ana Kocetova (3 goluri), Anita Gace (3), Ekaterina Fanina (4), Olga Akopian (9), Daria Dmitrieva (6), Natalia Danșina (2), Polina Vedehina, Evghenia Petrova, Tamara Ciopikian, Asma El Ghaoui (3). Antrenor: Viktor Riabih.

HCM: Paula Ungureanu, Barbara Arenhart — Alexandra Do Nascimento (5), Eliza Buceschi (1), Gabriella Szucs (1), Lois Abbingh, Valentina Ardean Elisei (4), Anastasia Lobaci, Elena Gjeorgjievska, Ksenia Makeeva (2), Luciana Marin, Ekaterina Davîdenko (5), Adriana Nechita (4), Camilla Herrem (3). Antrenor: Tone Tiselj.

Turneul final al Champions League va avea loc pe 9 și 10 mai, la Budapesta.