HANDBAL FEMININ. HCM Baia Mare – Larvik 29-31 în Liga Campionilor

HCM Baia Mare a fost învinsă de echipa norvegiană Larvik cu scorul de 31-29 (19-14), vineri seara, în Sala Sporturilor "Lascăr Pană", într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

23 oct. 2015, 17:11

HCM Baia Mare a început excelent meciul, a condus cu 3-1 (min. 4), 5-2 (7), 7-4 (9) și 8-6 (12), după care jocul s-a rupt. După 9-9 (18), formația scandinavă, vicecampioana Europei, a avut zece minute excelente și s-a desprins la 18-12 (28), pentru ca la pauză avantajul oaspetelor să fie de cinci goluri, 19-14.

Echipa antrenată de Aurelian Roșca nu a reușit să recupereze din diferență în repriza secundă, primind gol chiar și cu două jucătoare în plus. Doar pe final formația băimăreană s-a apropiat la două goluri, 27-29 (56), însă Larvik a gestionat bine ultimele minute.

Pentru HCM au înscris Allison Pineau — 8 goluri, Valentina Ardean-Elisei 4, Melinda Geiger 4, Katarina Jezic 4, Lois Abbingh 3, Patricia Vizitiu 2, Alexandra Do Nascimento 2, Luciana Marin 1, Gabriela Preda 1.

Pentru Larvik au marcat Nora Mork — 9 goluri, Thea Mork 9, Amanda Kurtovic 7, Gro Hammerseng 4, Marti Frafjord 2.

Sâmbătă va avea loc cealaltă partidă a grupei, Rostov pe Don — RK Krim Mercator Ljubljana.

Rostov ocupă primul loc, cu 2 puncte (1 j, +6), urmată de HCM Baia Mare, 2 p (2 j, +4), Larvik, 2 p (2 j,—4), RK Krim Mercator, 0 p (1 j).

HCM Baia Mare va disputa următorul joc tot acasă, pe 30 octombrie, cu Rostov.