HANDBAL FEMININ. Victorie lejeră pentru CSM Bucureşti în Suedia, cu Savehof, în Liga Campionilor

CSM București a învins fără probleme echipa suedeză IK Savehof, cu scorul de 28-17 (13-9), vineri seara, la Partille, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin.
Filip Stan
23 oct. 2015, 19:15
HANDBAL FEMININ. Victorie lejeră pentru CSM Bucureşti în Suedia, cu Savehof, în Liga Campionilor

CSM a dominat meciul de la un capăt la altul, nefiind condusă decât de două ori, în debutul partidei, cu 1-0 (min. 1) și 2-1 (4). Echipa antrenată de Kim Rasmussen a reușit apoi șase goluri la rând, 2-7 (11), și a preluat controlul partidei. Scandinavele s-au apropiat la trei goluri, dar CSM nu a avut emoții, la pauză scorul fiind de 13-9 în favoarea campioanei României.

După pauză, diferența de pe tabelă a ajuns la zece goluri, 22-12 (48), pentru ca în final echipa din Capitală să se impună cu 28-17.

Line Jorgensen și Isabelle Gullden au fost cele mai bune de la CSMB.

Pentru CSM București au înscris Line Jorgensen — 6 goluri, Isabelle Gullden — 6, Ana Paula Rodrigues — 4, Maria Fisker 3, Cristina Vărzaru 3, Fernanda Franca Da Silva 2, Aurelia Brădeanu 1, Bianca Bazaliu 1, Carmen Martin Berenguer 1, Deonise Cavaleiro Fachinello 1.

Golurile echipei IK Savehof au fost reușite de Julia Eriksson 4, Emma Ekenman-Fernis 3, Louise Sand 3, Stine Lund Andreassen 3, Olivia Mellegard 3, Thess Kronell 1.

În celălalt meci al grupei, campioana Europei, Buducnost Podgorica, a dispus cu 31-23, în deplasare, de formația poloneză MKS Selgros Lublin, având în Cristina Neagu cea mai bună jucătoare, cu 9 goluri marcate.

CSM București ocupă primul loc în clasament, cu 4 puncte (+23), urmată de Buducnost, 4 p (+21), MKS Selgros Lublin, 0 p (-20), Savehof, 0 p (-24).

Următorul meci al echipei bucureștene va avea loc pe 1 noiembrie, în Capitală, cu Buducnost Podgorica.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cristi Chivu, numit cetățean de onoare într-un județ reprezentativ pentru România. Decizia a fost aprobată
Capital.ro
Premiu pentru cuplurile de pensionari. Vârstnicii din România care pot încasa 500 de lei de la Primărie
Playtech.ro
Locurile din România unde poți cumpăra case foarte ieftine. Unele costă cât o mașină second-hand
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Șumudică, dezlănțuit! A numit jucătorul transferat de Rapid pentru că ”l-a dorit foarte mult” Dan Șucu: ”Eu nu l-am vrut!”
MediaFlux
Răsturnare privind situația politică din România după un sondaj CURS: Majoritatea românilor consideră necesare alegerile anticipate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi