Handbal masculin: Israel – România 27-30, în play-off-ul pentru preliminariile CE 2018

Echuipa națională masculină de handbal a României a învins Israelul cu 30-27 (13-15), miercuri, la Tel Aviv, în prima manșă a play-off-ului de calificare în faza a doua a preliminariilor Campionatului European din 2018.
Filip Stan
06 apr. 2016, 19:01
Handbal masculin: Israel - România 27-30, în play-off-ul pentru preliminariile CE 2018

România a obținut o victorie destul de chinuită, în fața unei echipe arțăgoase, căreia arbitrii i-au permis jocul dur.

„Tricolorii” au a avut un început de meci catastrofal, cu doar două goluri marcate în primele 11 minute. Fostul internațional german Dragoș Oprea a debutat la 35 de ani pentru România și a marcat primul gol al echipei antrenate de Aihan Omer.

Israel a condus cu 6-2 (11) și chiar cu 11-4 (19), aceasta fiind cea mai mare diferență în favoarea gazdelor. Echipa noastră a revenit treptat în joc și a redus ecartul la trei goluri, 12-9 (22). Au urmat două goluri ale gazdelor, 14-9 (25), dar la pauză avantajul echipei in Țara Sfântă a fost de doar două goluri, 15-13.

„Tricolorii” au reușit egalarea în minutul 37, 16-16, iar un minut mai târziu au condus pentru prima oară, 17-18. Israelul a mai avut o zvâcnire și a condus cu 22-20 (47), dar au urmat patru goluri consecutive ale României, 22-24 (51). În min. 56, „tricolorii” s-au desprins la patru goluri, 24-28, și nimic nu a mai putut schimba soarta partidei, câștigată de România cu 30-27.

De menționat că fostul mare portar român Alexandru Buligan face parte din staff-ul tehnic al echipei israeliene, condus de suedezul Per Carlen.

Au evoluat echipele:

Israel: Gil Yaakov, Dan Tepper — Tal Gera, Chen Pomeranz (5 goluri), Vladislav Kofman (3), Niv Levy (4), Omri Kushmaro, Omer Davda, Ram Tutkenitz (6), Amit Yehiel Stelman (3), Elad Yosef Kappon, Alexander Chudnovsky, Tal Hershkowitz (1), Amit Yehuda Gal (4), Gil Pomeranz (1). Selecționer: Per Carlen.

România: Mihai Popescu, Ionuț Iancu — Ionuț Ramba (1), Andrei Mihalcea (4), Valentin Ghionea (7), Marius Sadoveac, Cristian Fenici (2), Mihai Rohozneanu, Marius Novanc (3), Alexandru Csepreghi (4), Dragoș Oprea (5), Ionuț Georgescu (1), Dan Savenco (1), Ciprian Șandru, Nicușor Negru (2). Selecționer: Aihan Omer.

Partida retur va avea loc duminică, la Călărași, de la ora 18,00.

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Primul vampir nu a fost în România, Serbia susține că l-a avut pe predecesorul lui Dracula
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Călin Georgescu ia măsuri. Anunțul serii făcut de fostul candidat. Am demarat acțiuni legale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor