Haos în Liga 1. Rapid, prinsă în războiul LPF-FRF. Federaţia va decide dacă giuleştenii vor juca în prima divizie

LPF a sesizat Comisia de Disciplină a FRF în cazul Rapidului, Federaţia urmând să decidă dacă giuleştenii vor putea fi înscrişi în viitorul sezon al Ligii 1.
Filip Stan
21 iul. 2016, 18:13
Haos în Liga 1. Rapid, prinsă în războiul LPF-FRF. Federaţia va decide dacă giuleştenii vor juca în prima divizie

Lichidatorul judiciar al Rapidului şi-a schimbat cu 180 de grade poziţia în numai câteva ore, iar dacă joi dimineaţă susţinea că situaţia financiară a grupării este foarte gravă şi că și în cazul în care pe 24 august se dispune suspendarea cererii de faliment, nu se poate reveni la implementarea planului de reorganizare, spre seară a emis un alt punct de vedere.

Concret, lichidatorul a cerut înscrierea Rapidului în viitorul sezon al Ligii 1, convins că lucrurile o vor lua în viitorul apropiat pe un făgaş normal în ceea ce priveşte viitorul financiar al echipei. „Astăzi de dimineanță, lichidatorul Rapidului a spus că clubul nu poate avea activități fotbalistice. În această seară domnul lichidator și-a schimbat punctul de vedere„, a spus joi seara secretarul general al LPF, Justin Ştefan.

Procedural, LPF a sesizat în acest caz Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal, care urmează să decidă dacă Rapid poate fi înscrisă în ediţia de campionat 2016/2017 a Ligii 1. În cazul în care această decizie întârzie, meciurile pe care le are de jucat Rapidul (sau ACS Poli Timişoara, dacă giuleştenii vor fi excluşi din Liga 1) vor fi amânate.

De acum, totul se va face conform regulamentului FRF. Voi semna o sesizare către Comisia de Disciplină a FRF. Cei de acolo vor decide în regim de urgență dacă Rapid îndeplinește condițiile necesare pentru a participa în Liga 1. Meciurile celor de la Rapid sau ACS Poli vor fi amânate până la o decizie„, a mai explicat Justin Ștefan.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, reacție neașteptată după ce Universitatea Craiova a devenit campioană! S-a pus la același nivel cu Filipe Coelho
Capital.ro
Pensii 2026: verificarea vechimii în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limită de vârstă
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
S-a enervat în direct și l-a făcut praf după Craiova - U Cluj 5-0: ”Penibil!”
MediaFlux
480 de lei în plus la pensie. E obligatoriu până la această dată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi