Haos în SUA: Mii de pasageri blocaţi pe aeroporturi. Sistemul informatic al vămilor a picat

"Vămile sunt afectate de o defecțiune la nivel național. Sunt de așteptat întârzieri în preluarea pasagerilor până la repararea sistemului", a scris pe Twitter aeroportul din Fort Lauderdale, în Florida (sud-est), unul dintre principalele puncte de transfer pentru Statele Unite și Caraibe.
Alina Costache
03 ian. 2017, 06:47
Haos în SUA: Mii de pasageri blocaţi pe aeroporturi. Sistemul informatic al vămilor a picat

Mii de pasageri au rămas blocați luni pe aeroporturile din Statele Unite din cauza unei defecțiuni la nivel național a sistemului informatic al vămilor care a durat mai multe ore, au informat presa și autoritățile.

Un purtător de cuvânt al Departamentului vămilor a explicat la postul NBC News că mai multe aeroporturi au fost afectate de o întrerupere a sistemului informatic și că „au fost luate imediat măsuri pentru a rezolva această problemă tehnică”. Nu însă destul de rapid, dacă ar fi să se dea crezare miilor de pasageri obosiți și enervați pentru că, după aterizare, au fost blocați la serviciul vămilor.”Oamenii încep să se enerveze”, a avertizat pe Twitter o pasageră, Cali Rez, așteptând la coadă pe aeroportul din Miami. „Trimiteți pe cineva să explice problema și să rezolve problema cozilor de așteptare cât mai repede posibil”, a mai scris ea, potrivit Agerpres.

După câteva ore de suspans, defecțiunea a fost reparată. „Niciun indiciu potrivit căruia la origine s-ar afla un act rău intenționat”, a afirmat pe Twitter Departamentul vămilor.

Potrivit unui responsabil de pe aeroportul internațional din Miami,în Florida, „au fost afectate peste 30 de zboruri internaționale”. De asemenea, s-au înregistrat probleme pe aeroporturile Atlanta Hartsfield (sud) și Boston Logan (est), potrivit autorităților.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Lucescu a plecat de la PAOK! Ivan Savvidis i-a anunțat deja înlocuitorul
Capital.ro
România a pierdut unul dintre cei mai mari medici. Prof. dr. Bogdan Marinescu, pionier al fertilizării in vitro, s-a stins din viață
Playtech.ro
Românii care pot primi bani în plus față de șomaj. Ajutorul se acordă timp de până la doi ani în anumite situații
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Gheorghe Hagi a dezvăluit care este cel mai mare regret: ”Ghinion”
MediaFlux
PAPARAZZI Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea, întoarce pe interzis după ce a îmbrățișat un polițist de la circulație FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?