Haos pe aeroportul din Cluj-Napoca. Zeci de pasageri au ratat zborul din cauza unei defecțiuni a sistemului de scanare a bagajelor

Scandal pe aerportul din Cluj după ce 50 de pasageri au ratat un zbor spre Paris. Totul din cauza defecțiunii scannerelor destinate verificării bagajelor, ceea ce i-a împiedicat să avanseze către poarta de îmbarcare.
Alina Costache
17 mai 2024, 11:14
Haos pe aeroportul din Cluj-Napoca. Zeci de pasageri au ratat zborul din cauza unei defecțiuni a sistemului de scanare a bagajelor

43 de oameni au stat joi seară ore în șir în aeroportul din Cluj-Napoca după ce scannerele pentru verificarea bagajelor s-au defectat, iar ei nu au putut înainta spre poarta de îmbarcare. Aeronava care urma să îi ducă la Paris a decolat doar cu unii dintre pasageri.

Haosul s-a creat după ce scannerele pentru bagaje s-au defectat. După 40 de minute de așteptare, aeronava a decolat doar cu o parte dintre pasageri.

Citește și: Bucurie pentru călătorii cu avionul! O nouă companie aeriană lansează zboruri interne la preţuri mici. Orașele din țară unde poți ajunge acum mai ușor

„De la ora 16 ne-au tot amanat spunându-ne „stati liniștiți, o să plecați”. Dupa 2 ore de asteptari, ni s-a spus că a plecat aeronava. Era o a doua soluție, pe care au deschis-o doar după ce a plecat avionul nostru.”, a povestit un pasager care a pierdut zborul.

Citește și: Un român și-a vândut apartamentul din Cluj și cu banii a cumpărat cinci în Italia

Reprezentanții Aeroportului din Cluj-Napoca au transmis că defecțiunile au aparut din cauza lucrărilor de extindere a terminalului de pasageri.

„Au mai apărut anumite problem legate de soft, de integrare, tăierea anumitor cabluri accidental. Comandantul avionului a luat decizia să plece. Nu cred că ar fi fost o problemă să mai aștepte 30 de minute.”, a declarat David Ciceo, directorul Aeroportului Internațional „Avram Iancu”.

Pentru pasagerii care au pierdut zborul a fost pus la dispoziție un autocar cu care să pornească spre Franța, însă mulți au refuzat ”oferta”.

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine e iubita numărului 9 ATP, cu câștiguri mai mari decât tenismenul la Australian Open. E populară în lume
Capital.ro
Regulă pentru gunoi. Nu mai ridică deșeurile începând de astăzi, 1 februarie. Ce trebuie să faci neapărat
Playtech.ro
Ce salariu are o asistentă medicală în 2026: sumele în funcţie de experienţă şi studii
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Scene neverosimile: discuția cu Gigi Corsicanu l-a scos din sărite pe Dan Șucu! Imaginile surprinse la Rapid - U Cluj
MediaFlux
Pensii februarie. Plățile s-ar putea face diferit pentru români. Ce schimbări ar aduce Ministerul Finanțelor pentru februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil