Dezastru pentru HCM Baia Mare în Liga Campionilor

HCM Baia Mare a fost învinsă de echipa franceză Metz Handball cu scorul de 24-23 (10-12), vineri seara, în Sala Sporturilor "Lascăr Pană", în ultimul său meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin.

21 nov. 2014, 19:11

HCM Baia Mare, campioana României, se poate califica în grupele principale ale competiţiei în ciuda acestui eşec, de pe locul al treilea, dacă echipa poloneză MKS Selgros Lublin nu va învinge, sâmbătă, în deplasare, liderul Larvik, în Norvegia.

HCM a plătit din nou preţul ratărilor nonşalante, irosind nu mai puţin de nouă situaţii de unu la unu cu portarul advers (trei aruncări de la 7 metri). Metz, care în meciul tur câştigase la o diferenţă de zece goluri (34-24), s-a aflat în marea majoritate a timpului la controlul jocului, HCM fiind echipa care a fost nevoită să alerge după egalare. După ce între minutele 17 şi 24 nu s-a marcat deloc, finalul primei reprize a aparţinut, totuşi, băimărencelor, care au înscris de trei ori la rând, scorul la pauză fiind de 12-10, după ce în minutul 27 era 9-10.

În debutul părţii secunde, HCM a reuşit doar cinci minute să se menţină în avantaj pe tabelă (14-14, min. 35), pentru că formaţia din Hexagon a înscris patru goluri consecutive, de la 14-12 (34) la 14-16 (38) şi a trecut din nou la conducere. Metz a avut şi trei goluri în plus, 17-20 (48), 19-22 (54), 20-23 (55), HCM a forţat un egal in extremis, dar a fost prea târziu.

Pentru echipa antrenată de Costică Buceschi au înscris Valentina Ardean Elisei – 5 goluri, Ksenia Makeeva – 5, Ekaterina Davîdenko – 3, Alexandra Do Nascimento – 2, Elena Gjeorgjievska – 2, Ada Nechita – 2, Eliza Buceschi – 1, Camilla Herrem – 1, Anastasia Lobaci – 1, Luciana Marin – 1.

Golurile oaspetelor au fost marcate de Ana Gros – 6, Grace Zaadi Deuna – 6, Jurswailly Luciano – 5, Nina Kamto Njitam – 3, Paule Baudouin – 2, Lara Gonzales Ortega – 2.

În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 10 puncte (5 jocuri), urmată de Metz, 5 p (6 j), HCM Baia Mare, 4 p (6 j), MKS Selgros Lublin, 3 p (5 j). Primele trei clasate se califică în grupele principale, cu punctajul obţinut între ele.