HCM Minaur Baia Mare a cucerit Cupa României de handbal

HCM Minaur Baia Mare a cucerit Cupa României la handbal masculin, duminică, în Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'' din Baia Mare, după ce a învins-o în finală pe Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 31-25 (11-9).

05 apr. 2015, 16:38

Minaur și-a trecut în palmares a șasea Cupă a României (1978, 1983, 1984, 1989, 1999, 2015).

Echipa antrenată de danezul Lars Walther a luat trofeul după un meci pe care l-a dominat și în care au abundat eliminările (nu mai puțin de trei penalizări cu câte două minute pentru schimbări greșite).

Doar primele minute de joc au fost echilibrate (2-2, min. 7), după care gazdele au preluat controlul și au condus cu două goluri (4-2, 5-3, 6-4), Energia a egalat (6-6, 7-7), dar băimărenii au punctat de trei ori la rând, pentru 10-7 (25), intrând la pauză cu un avantaj de două goluri, 11-9.

Minaur s-a desprins la patru goluri în min. 34, 14-10, iar în ultimul sfert de oră avantajul a început să crească, la șase goluri, 21-15 (45), apoi la opt goluri, 25-17 (50). Energia a mai redus ecartul, 27-22 (55), dar maramureșenii s-au impus în cele din urmă cu scorul de 31-25.

Pentru Minaur au jucat: Peter Tatai, Răzvan Pop — Tudor Marta, Patricio Martínez (2 goluri), Alexandru Sabou, Daniel Bera (3), Mihai Bușecan (1), Antonio Pribanic (5), Andrei Popescu, Nikola Eklemovic (8), Steffen Stegavik (5), Viorel Fotache (1), Ivan Milas (5), Cristian Malmagro (1), Bogdan Mihai. Antrenor: Lars Walther.
La Energia au evoluat: Cristian Antonaru, George Șelaru — Darius Apolzan (2), Andrei Enache, Dan Ilieș, Florin Acatrinei (5), Dorin Dragnea (5), Marinko Kekezovic (1), Tadas Stankevicius (2), Alvaro Jose Seabra Rodrigues, Adrian Sifre Flores (6), Filipe Mota Dias (4), Bogdan Mănescu. Antrenor: Liviu Andrieș.

Arbitri: Constantin Dinu și Ion Din.

HC Odorhei a ocupat locul al treilea, după ce HCM Constanța a părăsit Baia Mare după meciul din semifinale cu Minaur (24-25), în semn de protest față de arbitraj.