Hermannstadt la BARAJ cu „U” Cluj, Dunărea Călăraşi în LIGA 2. Sibienii s-au impus cu un gol marcat în minutul 96

Hermannstadt a învins, duminică, pe teren propriu, pe Dunărea Călăraşi, scor 2-1, şi va juca barajul pentru menţinerea în Liga 1 cu "U" Cluj. În urma acestui rezultat, Dunărea Călăraşi a retrogradat în Liga 2.

02 iun. 2019, 17:54

Meciul a început cu o întârziere de 30 de minute din cauza stării terenului, afectat de ploaia torenţială de duminică.

Pe un teren ghreu, Dunărea Călăraşi a deschis scorul în minutul 77 prin Steliano Filip, în timp ce Hermannstadt a egalat în minutul 85 prin Tsoumou şi a punctat din nou prin Lendric, în minutul 90+6. În minutele de prelungiri, în urma unui carambol între jucători si stafurile tehnice, Blănaru a primit cartonaşul roşu, iar antrenorul Dan Alexa a fost trimis în tribune.

Tragerea la sorţi a barajului Hermannstadt – „U” Cluj pentru Liga 1 va avea loc luni, de la ora 13:00, la Casa Fotbalului. La tragerea la sorţi se va stabili ordinea de desfăşurare a celor două meciuri ale barajului (tur-retur). Cele două partide vor avea loc pe 8 şi, respectiv, 12 iunie.

HERMANNSTADT – DUNĂREA CĂLĂRAŞI 2-1 (0-0)

S. Filip 77 / Tsoumou 85, Lendric 90+6

Hermannstadt: Căbuz – Măţel, Dandea, Stoica, Acsinte (Popovici ’65) – Dâlbea, Dumitriu – Petrescu, Tsoumou, Tătar – Blănaru (Lendric ’75). Antrenor: Vasile Miriuţă.

Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov (Ben Djemia ’75), Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Enache, Bourceanu, Simion, Filip (Honciu ’80) – Ammari, D. Benzar (Keita ’90+3). Antrenor: Dan Alexa.