Horea Uioreanu, fost şef al CJ Cluj, condamnat la şase ani şi jumătate de închisoare cu executare

Fostul șef al Consiliului Județean Cluj, Horea Uioreanu, a fost condamnat la șase ani și jumătate de închisoare cu executare, pentru luare de mită, printr-o decizie dată joi de Tribunalul Cluj.
Iulian Tudor
12 mai 2016, 13:29
Horea Uioreanu, fost şef al CJ Cluj, condamnat la şase ani şi jumătate de închisoare cu executare

Purtătorul de cuvânt al Tribunalului Cluj, judecătorul Simona Trestian, a declarat că au fost condamnați și doi oameni de afaceri, potrivit Agerpres.

Tribunalul Cluj l-a condamnat pe fostul președinte al Consiliului Județean Cluj, Horea Uioreanu, la șase ani și șase luni de închisoare cu executare. De asemenea, omul de afaceri Ioan Bene a fost condamnat la trei ani și zece luni de închisoare cu executare, iar Vasile Pogăcean la trei ani de închisoare cu executare„, a menționat Simona Trestian.

De asemenea, consilierul județean al PNL, Ioan Petran, a fost condamnat și el la trei ani de închisoare cu suspendare.

Decizia Tribunalului Cluj poate fi atacată la Curtea de Apel Cluj în termen de zece zile.

Horea Uioreanu a fost reținut de procurorii DNA în 2014 și apoi arestat pentru luare de mită, fals în înscrisuri sub semnătură privată și complicitate la spălare de bani.

Pe 5 mai 2016, Horea Uioreanu a fost condamnat și de Curtea de Apel Cluj la doi ani de închisoare cu suspendare pentru instigare la săvârșirea infracțiunii de folosire de informații ce nu sunt destinate publicității, în scopul obținerii de foloase necuvenite. Prin decizia Curții de Apel Cluj, Uioreanu este obligat să presteze, timp de 70 de zile, muncă neremunerată în folosul comunității. De asemenea, instanța îl obligă pe inculpatul Horea Uioreanu să plătească 25.000 lei cheltuieli judiciare în favoarea statului.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
A făcut top 5 al bogaţilor din România: „Dacă se bagă în fotbal, într-un an se bate la titlu!” Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Giovanni Becali, îndurerat de ce s-a ales de relația sa cu fostul mare jucător român: ”Era copilul nostru! Niciodată nu s-a mișcat fără mine, nu știu ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Ajutor de la ANAF pentru români. Anunț de la ultimă oră
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil