Horia Alexandrescu, condus pe ultimul drum. Jurnalistul, înmormântat la Cimitirul Bellu VIDEO

Horia Alexandrescu a murit, luni, la vârsta de 74 de ani. Reputatul jurnalist este condus, miercuri, pe ultimul drum, urmând să fie înmormântat la Cimitirul Bellu din Capitală.
Filip Stan
22 sept. 2021, 11:48
Horia Alexandrescu, condus pe ultimul drum. Jurnalistul, înmormântat la Cimitirul Bellu VIDEO

Horia Alexandrescu, înmormântat la Cimitirul Bellu. Horia Alexandrescu a murit, luni, la vârsta de 74 de ani. Reputatul jurnalist este condus, miercuri, pe ultimul drum, urmând să fie înmormântat la Cimitirul Bellu din Capitală. De altfel, trupul neînsufleţit al reputatului jurnalist fusese depus încă de marţi la capela cimitirului.

Horia Alexandrescu, înmormântat la Cimitirul Bellu

Horia  Alexandrescu a fost condus pe ultimul drum de familie, apropiaţi, dar şi nenumăraţi jurnalişti alături de care a lucrat de-a lungul unei cariere impresionante.

Horia Alexandrescu a debutat în presă în anul 1971, la ziarul „Sportul”. În 1977 s-a mutat la „Scânteia Tineretului”, iar în 1989 la secţia sport a publicaţiei „Tineretul Liber”, unde a devenit, ulterior, secretar general de redacţie şi redactor-şef adjunct. În 1990 a înfiinţat ziarul „Sport Star”. În acelaşi an, alături de Adrian Sârbu şi de alţi cinci jurnalişti, a fondat cotidianul „Curierul Naţional”, fiind, totodată, directorul general al publicaţiei, până în anul 1993. A pus bazele ziarului „Cronica Română”, al cărui director general a fost timp de opt ani (1993-2001). La 26 martie 2001, a apărut pe piaţă cotidianul „Independent”, înfiinţat şi condus de Horia Alexandrescu, pe care îl transformă, începând cu 11 noiembrie 2005, în săptămânalul de week-end „Independent”. Din octombrie 2006, a revenit la conducerea „Cronicii Române”, până în mai 2007, după care a relansat săptămânalul „Independent”, ocupând funcţia de director. La 14 aprilie 2010, Horia Alexandrescu a lansat revista „Glob Express”, un supliment lunar al săptămânalului „Independent”.

Din 2007, timp de trei ani, a moderat emisiunea „Cafeneaua politică” la postul de televiziune OTV. Ziaristul a mai realizat şi moderat această emisiune la TVR 1, pentru care a primit premiul „Pamfil Şeicaru” (2004). A moderat şi emisiunea „Poiana lui Iocan” difuzată la postul Etno TV.

Este autorul volumelor „Aur olimpic românesc” (1980), „Olimpiada 80 – Jurnal de reporter” (1982), „Olimpiada californiană” (1985), „Steaua, campioana Europei” (1986), „Gruia, mister handbal” (2009), „Athos: călător la Sfântul Munte” (2007), „Vlase – magnific 7” (2009).

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
De la cat pornesc ofertele de Revelion 2025-2026. Prețurile nu sunt deloc mici
Fanatik.ro
Destinația de vacanță aleasă de Florinel Coman. Celebrul fotbalist a ales un loc exotic, extrem de apreciat de marile vedete
Capital.ro
A murit marele actor al României. Liderul Revoluției din Arad s-a stins din viață: Eternă recunoștință. Să-ți fie sufletul în lumină, Lider al Libertății
Playtech.ro
Programul supermarketurilor pe 30 noiembrie și 1 decembrie 2025: ce magazine sunt deschise și până la ce oră
Adevarul
„NET!”. Cum a decurs o întâlnire a Maiei Sandu cu atotputernicul Andriy Iermak, fostul consilier de încredere al lui Zelenski
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Târgul de Crăciun din Craiova, declarat cel mai frumos din Europa. Târgul a primit sute de mii de voturi din toată lumea
iamsport.ro
Marian Ceaușescu s-a dus peste frații Tate la DIICOT! Dialog neverosimil: ”Ești singurul jurnalist dedicat! Când te vedem în ring?” / ”Sunteți vinovați sau nu?”
MediaFlux
Trump, decizie care îngenunghează Ucraina. Și-a trimis oamenii la Moscova
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri