Horia Tecău, victorie dramatică la Madrid. El şi Rojer i-au eliminat pe fraţii Bryan, după ce au salvat două mingi de meci

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer a reuşit o victorie dramatică în faţa cuplului american Bob Bryan/Mike Bryan, cu 4-6, 7-6 (2), 12-10, luni, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.536.160 euro.

06 mai 2019, 19:30

Horia Tecău şi Jean Julien Rojer au obţinut victoria după o oră şi 45 de minute în faţa favoriţilor numărul şapte.

Gemenii Bryan au câştigat cu 6-4 primul set, iar în actul secund au avut 3-1 şi 4-2, dar Tecău şi Rojer au reuşit să întoarcă scorul, cu trei ghemuri consecutive (5-4), impunându-se clar în tiebreak (7-2).

În super tiebreak, americanii au avut 4-1, 7-3, 8-5, dar au fost egalaţi, 8-8. Fraţii Bryan au ratat două mingi de meci, la 9-8 şi 10-9, perechea Tecău/Rojer câştigând cu 12-10 după trei puncte consecutive.

Americanii continuă să conducă în meciurile directe, cu 5-4, ei câştigând şi singura confruntare de anul acesta, în primul tur la Auckland.

Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec de 23.510 euro şi 90 de puncte ATP la dublu, iar în optimi vor înfrunta britanicii Kyle Edmund/Neal Skupski, victorioşi cu 6-2, 6-3 în faţa perechii franceze Jeremy Chardy/Gilles Simon.

Tecău şi Rojer au cucerit titlul la Madrid în 2016.