Iarna vine mai repede. Când va ninge prima dată în România în acest sezon. Meteorologii Accuweather au anunțat când vor cădea primele ninsori în București

Vremea s-a răcit în toată țara și ploile au provocat inundații devastatoare. Mai multe persoane și-au pierdut viața în zonele inundate, iar autoritățile sunt în alertă și intervin. Conform prognozei Accuweather, iarna vine mai repede și în România. Va ninge din a doua jumătate a lui noiembrie.
Alina Costache
14 sept. 2024, 20:19
Iarna vine mai repede. Când va ninge prima dată în România în acest sezon. Meteorologii Accuweather au anunțat când vor cădea primele ninsori în București

Meteorologii de la Accuweather au actualizat prognoza meteo pentru sfârșitul anului 2024. Ciclonul Boris, format în nordul Italiei, a adus ploi torențiale și chiar ninsori pe culmile munților din Europa Centrală. În zonele înalte din Italia, Austria și Slovenia, a nins și stratul de zăpadă a depășit 30 de cm grosime.

Ciclonul Boris a ajuns de câteva zile și în România. Peste 5000 de gospodării din 12 localităţi din Galaţi au fost afectate de inundaţii. Din păcate, sunt 4 persoane decedate, 252 de persoane evacuate. La Vaslui, mai multe gospodării din 5 localităţi, inundate, iar 40 de persoane au fost evacuate.

Conform prognozei Accuweather, iarna vine mai repede și în România.

Citește și: Veşti proaste de la ANM. Elena Mateescu anunţă că nu scăpăm uşor de ciclonul Boris: „Poate miercuri”

În ultimele zile, vremea s-a răcit. Temperaturile au scăzut cu până la 10 grade. La munte, temperaturile se apropie de zero grade. Specialiștii de la Accuweather spun că în noiembrie va ninge și în România. Ca de obicei, prima dată va ninge în județul Harghita, acolo unde din octombrie minimele devin negative. Abia după mijlocul lunii noiembrie vor cădea însă primele ninsori. Mai exact în jurul datei de 17 noiembrie.

Citește și: Dezastru după potopul de cod roşu. Climatologul Roxana Bojariu explică violenţa ciclonului Boris: „E blocat de câmpuri de presiune mare”

Tot spre finalul lunii noiembrie, și-ar putea face apariția primii fulgi de zăpadă în București. Mai exact pe 19 noiembrie, atunci când ploile s-ar putea transforma în ninsoare, scrie Fanatik.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Universitatea Craiova poate deveni matematic campioană chiar de ziua lui Mihai Rotaru, cu două etape înainte de final. Scenariul care aruncă Bănia în aer
Capital.ro
Regulă RAR în România. Șoferii trebuie să obțină declarația de conformitate pentru geamuri. Se aplică amendă în lipsa autorizației
Playtech.ro
Cum verifici ce aplicații îți ascultă microfonul și folosesc camera în fundal
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
Banciu, verdict dur despre cel mai puternic om al lumii: ”Este un psihopat!”
MediaFlux
Banii de alocații și indemnizații intră pe carduri azi. Românii care vor primi sume mai mari
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi