Ikea ia măsuri drastice împotriva angajaţilor nevaccinaţi. Va plăti doar salariul minim celor aflaţi în izolare

Gigantul suedez de mobilă va plăti doar indemnizaţia minimă legală de boală angajaţilor din Marea Britanie care nu sunt vaccinaţi anti-COVID şi care sunt în izolare după ce au intrat în contact cu o persoană infectată.
Alina Costache
11 ian. 2022, 11:43
Ikea ia măsuri drastice împotriva angajaţilor nevaccinaţi. Va plăti doar salariul minim celor aflaţi în izolare

Ikea ia măsuri drastice împotriva angajaţilor nevaccinaţi, plătindu-i doar cu suma de 95 de lire sterline pe săptămână, adică echivalentul a 115 euro.

Conducerea companiei suedeze a decis că, de acum înainte, va plăti doar indemnizaţia minimă legală de boală angajaţilor săi neimunizaţi care sunt forţaţi să rămână în izolare, ca urmare a faptului că au intrat în contact cu o persoană infectată cu COVID-19.

„Angajaţii care sunt complet vaccinaţi sau care au circumstanţe atenuante vor fi plătiţi integral în caz de izolare”, au confirmat reprezentanţii companiei Ikea, pentru BBC, conform Mediafax.

Ikea are în Marea Britanie aproape 100.000 de angajaţi.

Citeşte şi: Lovitură pentru români! Ikea crește prețurile produselor sale cu 9% în 2022

Conform reglementărilor actuale de la Londra, perioada de izolare durează 10 zile pentru persoanele nevaccinate, în timp ce nu este obligatorie pentru cei care au primit cel puţin două doze.

Cu o populaţie de 66,2 milioane de locuitori, Marea Britanie a înregistrat 1,35 milioane de noi cazuri de COVID-19 în perioada 3-10 ianuarie. În prezent, 70,9% din populaţia Regatului a primit ambele doze ale vaccinului împotriva noului coronavirus, conform Worldometers.info.

Citeşte şi: Reprezentantul OMS pentru Covid ne avertizează că urmează şi alte valuri. „Situaţia va fi dificilă cel puţin trei luni de-acum înainte”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Floarea care îți dă o stare de bine și purifică aerul întreaga zi. Te poți bucura de ea întreaga vară și e foarte ușor de întreținut
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Intră banii pe cardurile sociale! Când se virează prima tranșă din 2025
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coafeza care și-a părăsit soțul și cei 3 copii pentru un războinic Masai, după o vacanță în Kenya. Cum s-a terminat povestea
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Adevărul despre relația Prodan - Alexa. De la ce a plecat celebrul scandal
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
Informații de ultimă oră despre Traian Băsescu. Ce se întâmplă cu fostul președinte, după operația la inimă
Playsport.ro
”O masă pe zi este suficientă la vârsta de 50 de ani”. Un specialist vorbește despre longevitate și nutriție la..,
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Se dă amendă 2.000 de lei pentru mașinile parcate neregulamentar în București! Poliția a intrat pe fir și le ridică imediat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat