Ilan Laufer, atacat dur pe Internet pentru susţinerea acordată lui Victor Ponta

Omul de afaceri Ilan Laufer a fost atacat dur pe internet, după ce acesta şi-a arătat sprijinul politic pentru Victor Ponta. În urma ameninţărilor şi mesajelor antisemite primite, Ilan Laufer s-a ales cu închiderea contului de Facebook timp de câteva zile.
Filip Stan
21 nov. 2014, 13:52
Ilan Laufer, atacat dur pe Internet pentru susţinerea acordată lui Victor Ponta

În urmă cu câteva zile, Ilan Laufer s-a trezit cu pagina de Facebook închisă, fără o verificare prealabilă, ci doar în baza unor raportări trimise de unii utilizatori. Omul de afaceri a fost ameninţat şi a primit mesaje antisemite, după ce şi-a declarat susţinerea pentru Victor Ponta în competiţia prezidenţială.

S-a ajuns la atacuri şi ameninţări personale. Acestea au apărut după primul tur de alegeri, când, într-o emisiune TV, mi-am exprimat opinia, simpatia faţă de dl Ponta, bazată pe rezultatele acestui Guvern şi pe faptul că eu consider că dl Ponta ar fi un preşedinte mai potrivit pentru România„, a povestit Ilan Laufer, la Antena 3.

Omul de afaceri a precizat că avocatul său a depus o petiţie la CNCD şi a anunţat că va lua toate măsurile legale împotriva celor care l-au ameninţat.

„Voi depune plângere penală şi voi ruga poliţia să ia toate măsurile pentru a afla care este identitatea acelor oameni şi apoi voi acţiona pe căi legale”, a precizat Ilan laufer.

Întrebat dacă a mai primit astfel de amenințări și cu alte ocazii, omul de afaceri a zis: „Am primit mesaje chiar din momentul în care am apărut în zona publică. Acum mi se pare că se exagerează. Atunci am înțeles că poate erau oameni care nu înțelegeau de ce apare un evreu la televizor. Sunt unii oameni care au astfel de concepții. De această dată, în cadrul unei campanii electorale democratice, nu pot să accept așa ceva”.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru cărțile de identitate. Suma pe care o vor plăti românii după 29 august
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Schimbări majore la Bacalaureat din 2030! Decizia Ministerului Educației merge spre publicarea în Monitorul Oficial
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?