Ilie Bolojan: „Dacă aş fi candidat, e posibil să fi câştigat alegerile, dar aveam o coaliţie făcută praf”

Preşedintele interimar, Ilie Bolojan, a afirmat, sâmbătă, că România are nevoie de stabilitate şi de oameni buni în toate funcţiile importante pentru a face faţă perioadei dificile prin care trece.
Mircea Filipescu
26 apr. 2025, 21:32
Ilie Bolojan: 

”Lumea politică este pulverizată”, afirmă Ilie Bolojan, explicând că, dacă viitorul preşedinte nu va lucra bine cu majoritatea parlamentară – indiferent care va fi preşedintele şi cine va forma această majoritate – România riscă blocaje majore. Întrebat din nou despre propria candidatură la alegerile prezidenţiale, Bolojan a declarat: ”Dacă aş fi candidat, e posibil să fi câştigat alegerile, dar aveam o coaliţie făcută praf”.

”Pentru a scoate ţara din zona asta complicată bugetară în care este, avem nevoie de o masă critică politică. Lumea politică este pulverizată. Gândiţi-vă că niciun partid nu are o cotă mai mare de 25% în Parlament. Ca să faci o majoritate, trebuie să aduci cel puţin trei partide. Vă puteţi imaginea să aduci nişte partide care s-au contrat în campanie, care au tot felul de duşmănii?!”, a declarat, sâmbătă, Ilie Bolojan, într-o emisiune la Prima TV.

El crede că în perioada următoare va fi esenţială colaborarea dintre preşedinte – indifferent cine va fi el – şi majoritatea parlamentară.

Ilie Bolojan, atac la Nicuşor Dan şi Elena Lasconi: Cei care-mi folosesc numele în campanie, propunându-mă premier, şi acum cinci luni de zile, şi acum, nu încalcă o regulă, dacă nu constituţională, măcar de bună-cuviinţă?

”Dacă în perioada următoare nu va fi o stabilitate politică, nu va fi o colaborare bună între preşedintele României, indiferent cine este el, ca să ne înţelegem bine, şi majoritatea, indiferent care este ea, credeţi-mă, e doar o problemă de timp până România va avea nişte complicaţii foarte mari, prima dată bugetare, care după aceea vor degenera în economic şi în câştigurile oamenilor”, a afirmat Bolojan.

Întrebat despre propria candidatură la alegerile prezidenţiale, Bolojan a afirmat: ”Dacă aş fi candidat, e posibil să fi câştigat alegerile, dar aveam o coaliţie făcută praf. Ştiţi, e o expresie, victorie a la Pirus, rămâi cu elefantul, rămâîi cu funcţia, dar ţara asta nu are nevoie ca un om să fie pe funcţie. Ţara asta are nevoie totuşi de stabilitate politică, de cât mai mulţi oameni buni pe funcţiile de decizie importante preşedinte, premieri, miniştri, secretari de stat, şefi de agenţii, care la rândul lor să creeze echipe bune în locul lor şi să facă politici publice care să genereze dezvoltare”.

Coaliţia de guvernare a decis susţinerea unui candidat comun la alegerile prezidenţiale – alături de UDMR şi minorităţi – dar şi ca niciunul dintre preşedinţii partidelor să nu se afle pe lista de candidaţi.

Ilie Bolojan, dezvăluirea momentului: „La Cotroceni se mai primesc încă DOCUMENTE despre anularea alegerilor”

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Se împlinesc 28 de ani de la ultimul meci jucat de România la Mondiale: Hagi, Popescu și Petrescu, eliminați de Boban, Suker și Asanovic
Capital.ro
Curs valutar marți, 30 iunie. Cât valorează euro, dolarul și lira sterlină. BNR a publicat noile cifre
Playtech.ro
Când scapă Bucureștiul de codul roșu de caniculă. Temperaturile scad simţitor în următoarea perioadă
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Renovatio, ultimatum pentru Andrei Nicolescu! De ce depinde soarta președintelui lui Dinamo
MediaFlux
Avertismentul unui doctor pe timp de caniculă privind folosirea aerului condiționat la maximum: Să nu dormim exact în zona de influență directă a aparatului
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?