Ilie Bolojan: „Datorită scutului NATO, România a devenit un loc sigur”

Preşedintele interimar Ilie Bolojan afirmă că, datorită scutului NATO, România a devenit un loc sigur, unde cetăţenii au trăit în linişte şi companiile au investit, dezvoltând economia. La 21 de ani de la aderarea României la Alianţa Nord-Atlantică, Bolojan consideră că acest lucru s-a datorat în mod special sprijinului oferit de SUA.
Filip Stan
29 mart. 2025, 20:10
Ilie Bolojan:

Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a apreciat duminică, într-o postare publicată pe Facebook, că scutul antirachetă de la Deveselu a făcut din țara România „un loc sigur”. Șeful statului român a apreciat SUA drept „un prieten de încredere” al țării noastre.
„Astăzi se împlinesc 21 de ani de la aderarea României la NATO, un moment important care a consolidat securitatea şi stabilitatea ţării noastre. Datorită scutului NATO, România a devenit un loc sigur, unde cetăţenii au trăit în linişte şi companiile au investit, dezvoltând economia”, afirmă Ilie Bolojan.

EXCLUSIV Strategia lui Bolojan după ce a renunțat la candidatură. Cum îl împinge din spate pe Nicușor Dan în speranța că va fi propus pentru poziția de prim-ministru

Preşedintele interimar consideră că acest lucru s-a datorat „în mod special sprijinului oferit de Statele Unite ale Americii, cea mai importantă forţă din Alianţă”.

„Anul acesta, marcăm 145 de ani de relaţii diplomatice cu SUA, un partener strategic şi un prieten de încredere. România va continua să contribuie la promovarea securităţii globale şi a valorilor democratice”, mai afirmă preşedintele Ilie Bolojan.

Preşedintele interimar Ilie Bolojan s-a aflat sâmbătă la Timişoara, într-o vizită neanunţată. Bolojan a fost oaspetele Salonului de carte Bookfest, care are loc în aceste zile, dar a avut întâlniri şi cu rectorii Universităţii Politehnica şi a Universităţii de Vest. prima dintre instituţiile de învăţământ superior a fost cea care „i-a definit parcursul profesional şi i-a format valorile de tânăr student”.

Bolojan: Ţara nu se schimbă din Bucureşti, ci din fiecare comunitate, din fiecare judeţ

Preşedintele interimar Ilie Bolojan a declarat, vineri, la întâlnirea Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România, că nu se poate face performanţă în administraţia locală dacă nu există politici publice care să creeze condiţii pentru acest lucru. Bolojan a afirmat că fără o descentralizare, fără „un transfer de responsabilităţi cât mai mare posibil” către administraţia locală, către serviciile deconcentrate din teritoriu, nu va putea fi valorificată „apropierea pe care cei cu responsabilităţi în comunităţi o au faţă de cetăţeni”, în aşa fel încât să dea „maxim posibil în condiţiile date”. În opinia lui Bolojan, ţara nu se schimbă din Bucureşti, ci din fiecare comunitate, din fiecare judeţ.

„Cred că suntem conştienţi cu toţii de, să spunem, două perspective. Una care vine din partea administraţiei, din partea dumneavoastră, şi una care vine, să spunem, din această zonă de central. Nu putem să facem performanţă în administraţia locală dacă nu există politici publice care să ne creeze condiţii pentru acest lucru. Şi ştim asta de 20-30 de ani. Şi ne-am bătut, şi cred că trebuie să ne batem în continuare, dumneavoastră, pentru că, întotdeauna, politicile publice care sunt făcute de la nivel guvernamental, de la nivel parlamentar, legile, să ne creeze condiţii pentru a putea să ne facem datoria faţă de cetăţenii pe care îi reprezentăm la primăriile, unde sunt primari, şi la consiliile judeţene, unde dumneavoastră vă desfăşuraţi activitatea” a afirmat Ilie Bolojan.

Preşedintele interimar a spus că fără o descentralizare, fără „un transfer de responsabilităţi cât mai mare posibil” către administraţia locală, către serviciile deconcentrate din teritoriu, nu va putea fi valorificată „apropierea pe care cei cu responsabilităţi în comunităţi o au faţă de cetăţeni”, în aşa fel încât să dea „maxim posibil în condiţiile date”.

Victor Ponta: „Alături de armată și de familie, biserica este un pilon pentru o națiune. Cred că nu eram pregătit în 2014 să fiu președinte”

„Şi, sigur, soluţii care poate nu sunt valabile la Botoşani sunt valabile la Hunedoara, dar să ai această flexibilitate şi să ai posibilitatea să iei decizii funcţie de contextul local, asta e o chestiune importantă. Şi cred că suntem cu toţii conştienţi că, fără o colaborare între administraţia locală şi cea centrală, nu poţi să performezi. Dacă în anii în care am fost în administraţie, am reuşit să fac câte ceva, a fost pentru că întotdeauna am căutat să colaborez atât pe orizontală, dar şi pe verticală, cu toţi cei cu care trebuia să colaborăm. Şi cred că astăzi şi mâine este o conjunctură bună să existe într-adevăr o colaborare între administraţia locală şi partea de Guvern, şi majoritatea parlamentară, în aşa fel încât să putem performa în fiecare comunitate, pentru că ţara noastră nu se schimbă din Bucureşti, ci se schimbă din fiecare comunitate şi din fiecare judeţ”, a afirmat Ilie Bolojan, adăugând că aceasta este o perspectivă pe care a învăţat-o în anii pe care i-a avut în administraţie.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Parolele pe care să nu le pui niciodată la Gmail. Avertisment important pentru toți utilizatorii
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. Ion Iliescu l-a demascat pe eroul mesianic: E și greșit, e și toxic
Playtech.ro
Distanţa legală între maşini la semafor. Regula celor două secunde, explicată de Titi Aur
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cine este generalul poreclit „gorila“ care îl presează pe Trump să atace Iranul
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Noi schimbări la Facebook. Surprize grele pentru utilizatori
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 19 iunie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report fabulos de peste 2 milioane de lei la Noroc
Cancan.ro
Un nou accident aviatic, de data aceasta pe aeroport! Pasagerii Ryanair au trăit clipe de coșmar
Playsport.ro
Doi români au ajuns în cel mai mic oraș din lume, aproape de România. „Nu ne-a venit să credem ce am găsit aici”
Capital.ro
România a înlemnit. Ion Iliescu personal a făcut anunțul despre moarte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Dispar rețetele pentru români! Pacienții merg direct în farmacii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
19% sau 21%? Majorarea TVA între promisiuni politice, riscuri economice și nevoia de reformă