Ilie Bolojan nu vrea la Cotroceni: „Nici președinte de partid nu mi-am dorit”

Ilie Bolojan, președintele PNL, a vorbit, recent, despre alegerile prezidențiale. Acesta a spus că nu își dorește să candideze.
Alina Costache
14 dec. 2024, 21:36
Ilie Bolojan nu vrea la Cotroceni:

Ilie Bolojan, președintele PNL, a vorbit, recent, despre alegerile prezidențiale. Acesta a spus că nu își dorește să candideze. Mai mult, liderul politic a declarat că cele patru partide pro-europene care au intrat în noua legislatură ar trebui să discute deschis despre un candidat comun.

Citește și: Fost ambasador SUA, despre prezidențialele din România: ”Nu lăsați rușii și interpușii lor să fie singurii care să genereze schimbarea”

Ilie Bolojan nu vrea să candideze la alegerile prezidențiale

Ilie Bolojan a vorbit, cu puțin timp în urmă, despre miza alegerilor prezidențiale. Potrivit acestuia, președinția nu este interesul său.

„Nu îmi doresc această chestiune, o spun foarte deschis, pentru că nici cea de preşedinte de partid nu mi-am dorit-o”, a declarat acesta la Europa FM.

Liderul PNL a mai adăugat că „e o chestiune foarte importantă să avem un candidat care garantează că România este o ţară predictibilă, stabilă şi una de încredere.

E foarte important asta pentru noi. (..) Pentru că în condiţiile în care, la nivelul statului, preşedinte, premier, coaliţie de guvernare, introduci instabilitate şi lipsă de predictibilitate, înseamnă nişte probleme foarte mari”, a mai spus liderul liberal.

În același timp, Bolojan a declarat că „această coaliţie este foarte diferită” și că „nu e ușor să găsești un candidat din prima”.

„Cred că, cu cât sunt mai puţini candidaţi, unul, doi, maxim, din zona de coaliţie, cu atât este mai bine. Trebuie să discutăm deschis şi de un singur candidat. Gândiţi-vă că această coaliţie este foarte diferită. PSD, PNL, UDMR, USR. Nu este foarte uşor să găseşti un candidat care are capacitatea, din prima, să mobilizeze electoratele”, a menționat el.

Mai mult, liderul PNL a subliniat faptul că un candidat la prezidențiale ar trebui să beneficieze de un sprijin electoral solid pentru a evita greșelile din trecut.

„Cred că trebuie bine analizată această chestiune, indiferent că e un candidat politic sau unul independent, e clar că ar trebui să acopere nişte bazine mai mari electorale, în aşa fel încât să aibă capacitatea să ia cel puţin 25-30% din primul tur. Dacă nu are această capacitate şi din analize nu iese, pur şi simplu, v-am spus, riscăm să repetăm ceea ce s-a întâmplat.

Plus, vă daţi seama, într-o campanie, oricât ai vrea să faci o campanie de soft, de civilizată, este inevitabil să nu înceapă nişte atacuri, cu impact pe guvernare, şi atunci partidele se simt afectate. (..) Exact asta ne mai trebuie, să transferăm dintr-o competiţie prezidenţială conflictele în coaliţia de guvernare”, a completat Bolojan.

Citește și: Dan Capatos recunoaște că l-a întâlnit pe Călin Georgescu de câteva ori: „Mi s-a părut un excentric în idei. Nu mi s-a părut un om care patinează foarte rău de lângă realitate”

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
A aflat din social media că soțul vrea să divorțeze. Camelia Voinea a reacționat la acuzațiile făcute de bărbat
Capital.ro
Plăcuțele de înmatriculare care expiră. Proprietarii trebuie să le înlocuiască până în martie 2026
Playtech.ro
Locuitorii unei comune din România, impozit de 10.000 de lei pe locuinţe. Sunt de 30 de ori mai mari ca în alţi ani, acuzaţiile cetăţenilor
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Anunț de ultimă oră despre taxe și impozite în 2026. Promisiunea premierului Bolojan pentru români
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil