Președintele Bolojan îi dă peste nas lui JD Vance: „Alegerile au fost anulate din cauza ingerințelor externe, constituțional și legal”

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat, marți, 18 februarie, în cadrul întâlnirii anuale cu șefii misiunilor diplomatice acreditați în România, că țara noastră ese un stat democratic și că anularea alegerilor a reprezentat o situație excepțională.
Alina Costache
18 feb. 2025, 12:53
Președintele Bolojan îi dă peste nas lui JD Vance:

Președintele interimar Ilie Bolojan a declarat, marți, 18 februarie, în cadrul întâlnirii anuale cu șefii misiunilor diplomatice acrediați în România, că țara noastră ese un stat democratic și că anularea alegerilor prezidențiale a reprezentat „o situație excepțională, gestionată cu instrumente democratice”.
Citește și: Ciolacu îi cere de urgență lui Bolojan convocarea CSAT. Tensiuni la vârful Guvernului după criticile lui JD Vance, ministrul de Externe chemat să dea explicații

Ilie Bolojan: „Afirm cu toată responsabilitatea că ne aflăm în cadrul constituțional al legii și democrației”

Astăzi, 18 februarie, Ilie Bolojan a făcut o serie de declarații în contextul întâlnirii anuale cu șefii misiunilor diplomatice acreditați în România. Președintele interimar a spus că România are nevoie de o coaliție de guvernare și că politica externă își va menține cursul firesc.

– „Primul mesaj este unul de stabilitate. În condițiile unui an dificil din punct de vedere fiscal-bugetar, România are o coaliție de guvernare și asigură stabilitatea țării”.

– „Al doilea mesaj este că România este un stat democratic care lucrează în continuare pentru a consolida instituțiile și încrederea în acestea. La sfârșitul anului tecut, pe fondul ingerințelor externe, CCR a luat o decizie privind procesul electoral. A fost o situație excepțională, gestionată cu instrumente democratice. Afirm cu toată responsabilitatea că ne aflăm în cadrul constituțional al legii și democrației. Pentru alegerile prezidențiale din luna mai obiectivul instituțiilor este de a lucra pentru un proces electoral corect, liber și transparent”.

– „Politica externă a României își va menține cursul firesc, de membru UE si NATO, într-un parteneriat strategic cu SUA și deschiși spre cooperare cu parteneri care împărtășesc aceleași principii cu noi”, a spus Ilie Bolojan în cadrul întâlnirii desfășurate la Palatul Cotroceni.

Citește și: FOTO Ireal! Elon Musk se implică în campania prezidențială din România și îl susține pe Călin Georgescu! Mesajul viral al ”președintelui din umbră” al SUA!

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Regulă pentru românii cu aer condiționat. Greșeala care îți poate crește factura la energie
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?