Ilie Bolojan, despre o eventuală rupere a coaliţiei în situaţia în care Crin Antonescu nu va deveni preşedinte: Nu pot da o sentinţă vizavi de ceea ce se va întâmpla

Preşedintele interimar Ilie Bolojan afirmă că nu poate anticipa dacă actuala coaliţie formată din PSD, PNL, UDMR şi minorităţile naţionale va rezista şi în situaţia în care Crin Antonescu ar pierde alegerile prezidenţiale. ”Alegerea unui alt preşedinte ar putea crea nişte probleme în această colaborare, neputând estima cum se vor regla lucrurile. Acesta este adevărul”, este de părere Bolojan.
Alina Costache
25 mart. 2025, 10:32
Ilie Bolojan, despre o eventuală rupere a coaliţiei în situaţia în care Crin Antonescu nu va deveni preşedinte: Nu pot da o sentinţă vizavi de ceea ce se va întâmpla

Ilie Bolojan a fost întrebat, luni seară, dacă este de aceeaşi părere cu liderul UDMR, Kelemen Hunor, care crede că actuala coaliţie nu va rezista în situaţia în care Crin Antonescu nu va fi ales preşedinte al ţării.

”Nu pot da o sentinţă vizavi de ceea ce se va întâmpla. Din punctul meu de vedere, alegerea domnului Crin Antonescu, candidatul susţinut de coaliţie, va însemna garanţia unei stabilităţi şi a unei colaborări, indiferent care va fi arhitectura Guvernului în viitor, în aşa fel încât să se lucreze pentru a duce ţara la un alt nivel, iar alegerea unui alt preşedinte ar putea crea nişte probleme în această colaborare, neputând estima cum se vor regla lucrurile. Acesta este adevărul”, a afirmat Ilie Bolojan, într-un interviu pentru Antena 3.

Citește și: Crin Antonescu: ”Nicuşor Dan nu este deloc antisistem. Eu, la fel. Suntem toţi în sistem”

El e de părere că, având în vedere situaţia economică a României, ţara riscă să fie retrogradată în situaţia în care vor exista conflicte între şeful statului şi Guvern.

”Dacă va fi ales un preşedinte care va intra într-un conflict cu majoritatea parlamentară, avem o şansă foarte mare să fim retrogradaţi, pentru că ţara noastră nu mai suportă aceste conflicte. Dacă am fi avut nişte deficite de tipul ţărilor nordice, 2%, 3%, n-ar fi fost o problemă, dar în situaţia de faţă, în care avem o realitate bugetară care nu ne ajută, în care avem de… gândiţi-vă că noi trebuie să ne accesăm banii europeni. Dacă guvernele noastre, guvernul actual, guvernul viitor, actualul guvern dacă rămâne după alegeri, nu vor lucra zi de zi pentru a îndeplini jaloanele, pentru a face licitaţiile, pentru a consuma banii, nu numai că nu vom putea lua banii din împrumuturi, ci vom pierde şi granturile.

Citește și: Ilie Bolojan a recunoscut că i s-a propus să candideze la prezidențiale: „Oameni care mă respectă mi-au spus să candidez”

Din nou, o pierdere a acestor granturi va însemna că lucrări de infrastructură importante, proiecte de sprijinire a mediului de afaceri, nu vor fi puse în practică. Deci este o responsabilitate guvernamentală să facem tot ce este posibil şi acum, dar şi după alegeri, că nu se vor termina lucrurile, pentru a accesa aceşti bani”, a explicat Bolojan.

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Pe ce ar plăti o avere starul celor de la Barcelona. Nimeni nu se aștepta la un astfel de răspuns de la Lamine Yamal
Capital.ro
Ce se întâmplă cu dosarul lui Călin Georgescu. Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Iisus la doză. Cum au ajuns mesajele creștine să fie folosite pentru promovarea băuturilor energizante
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Lăcătuș nu l-a menajat pe fostul căpitan al FCSB: ”Ești prost rău!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți