Ilie Bolojan merge la Londra, duminică. Discuții cu premierul britanic, cu Macron și Zelenski. Sâmbătă se vede cu Maia Sandu

După ce sâmbătă va efectua o vizită oficială în Republica Moldova, pentru a discuta cu Maia Sandu, președintele interimar, Ilie Bolojan, merge duminică la Londra, informează Administrația Prezidențială.
Filip Stan
27 feb. 2025, 11:59
Ilie Bolojan merge la Londra, duminică. Discuții cu premierul britanic, cu Macron și Zelenski. Sâmbătă se vede cu Maia Sandu

Ilie Bolojan merge la Londra, duminică. Premierul britanic Keir Starmer va găzdui o întâlnire cu lideri ai Italiei, Germaniei, Poloniei și ai altor aliați, la care va participa și președintele ucrainean Volodimir Zelenski.

Reuters informează că întâlnirea se va concentra pe răspunsul liderilor la impulsul lui Donald Trump pentru pace în Ucraina. Starmer a declarat marți că se va discuta „cum mergem înainte împreună ca aliați, în lumina situației cu care ne confruntăm”.

Citește și: Ilie Bolojan, consultări la Cotroceni cu partidele parlamentare pentru pregătirea poziţiei României la reuniunea extraordinară a Consiliului European privind Ucraina. Ce propuneri a primit – UPDATE

Întâlnirea de duminică va avea loc la scurt timp după ce Starmer se va întoarce de la Washington, unde liderul britanic speră că angajamentul său de a mări bugetul apărării va contribui la păstrarea legăturilor strânse dintre Marea Britanie și Administrația Trump.

Președintele francez Emmanuel Macron s-a întâlnit luni cu Donald Trump, la Casa Albă, în efortul de a-l convinge pe președintele american să nu grăbească un acord de încetare a focului cu președintele rus Vladimir Putin.

Și Volodimir Zelenski va mere vineri la Casa Albă, unde va discuta despre viitorul ajutor pentru Ucraina. The Economist scrie că Zelenski nu va semna un acord-cadru privind „extracția în comun a resurselor minerale” cu Statele Unite decât dacă acesta include garanții de securitate pentru Ucraina.

Sâmbătă, Ilie Bolojan va face o vizită oficială în Republica Moldova. Întrevederea cu Maia Sandu va reconfirma relaţia specială dintre Republica Moldova şi România, bazată pe o comunitate de limbă, istorie şi cultură, şi va sublinia angajamentul comun pentru aprofundarea cooperării bilaterale în beneficiul cetăţenilor de pe ambele maluri ale Prutului, se arată într-un comunicat al președinției Republicii Moldova.

La ora 11:30, cei doi demnitari vor susţine o conferinţă de presă.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Pentagonul rupe o tradiție de zeci de ani. O decizie a SUA legată de România amplifică îngrijorările țărilor europene
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Judecătorii i-au făcut cadou de ziua de naștere
Playtech.ro
Cine transmite meciul Turcia – România la TV și la ce oră începe. Toate detaliile despre barajul din 26 martie
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noelia va fi eutanasiată la cerere. Povestea de viață a tinerei de 25 de ani este sfâșietoare: „Vreau doar să nu mai sufăr”
iamsport.ro
După Gigi Becali, încă un patron din SuperLiga a finanțat PSD: ”Nu m-am gândit niciodată că-i voi ajuta”
MediaFlux
Singurul muzeu din România unde nu ai voie să faci fotografii de frica spiritelor! Aici au avut loc mai multe întâmplări ciudate
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj