IMAGINI COLOSALE de la parada din Beijing cu care Xi Jinping a speriat întreaga planetă. Rachete nucleare, drone și arme hipersonice! O desfășurare de forțe care zguduie ordinea mondială!

”Ziua Victoriei”, sărbătorită la Beijing sub ochii principalilor dictatori ai lumii, a fost, de fapt, ”Ziua Demonstrației de Forță”. La parada militară organizată pentru a marca 80 de ani de la încheierea celui de-al Doilea Război Mondial, China a prezentat întregii planete cât de pregătită este pentru o nouă încleștare militară globală.
Irina Dumitrescu
03 sept. 2025, 12:34
IMAGINI COLOSALE de la parada din Beijing cu care Xi Jinping a speriat întreaga planetă. Rachete nucleare, drone și arme hipersonice! O desfășurare de forțe care zguduie ordinea mondială!

China, Bejing, 3 septembrie 2025. Teoretic, se sărbătoresc 80 de ani de la încheierea celui de-al Doilea Război Mondial. Practic însă, gazdele fac o adevărată demonstrație de forță, etalându-și întregul arsenal militar de care dispun; un arsenal pe cât de vast, pe atât pe înfiorător pentru ochii părții pașnice a planetei.

Defilarea militarilor a fost, astfel, doar un ”pistol cu apă” în raport cu armamentul etalat, miercuri, sub privirile principalilor dictatori ai lumii – Xi Jinping (China), Kim Jong Un (Coreea de Nord) și Vladimir Putin (Rusia).

Citește și POZA ZILEI! Adrian Năstase și Viorica Dăncilă s-au fotografiat în China alături de Vladimir Putin și ceilalți dictatori ai lumii. MAE reacționează dur: ”Politicienii prieteni cu Putin nu ne reprezintă!”

Agenția Reuters a contabilizat arsenalul scos la paradă de chinezi, într-o demonstrație de forță ce zguduie liniștea mondială – una oricum fragilă în această perioadă.

Armele de la parada din Beijing cu care chinezii sperie planeta 

Iată, mai jos, cele mai importante arme etalate de China la parada organizată în Beijing.

  • Rachete nucleare, care pot fi lansate de pe mare, de pe uscat și din aer, pentru prima dată fiind prezentată așa-numita ”triadă” a capacităților nucleare pregătite de luptă – racheta aeriană cu rază lungă Jinglei-1, racheta intercontinentală lansată de pe submarin Julang-3 și rachetele intercontinentale lansate de pe uscat Dongfeng-61 (DF-61) și Dongfeng-31, arme considerate de chinezi atuurile strategice care să protejeze suveranitatea și demnitatea națională

Dongfeng-5C (DF-5C) este cea mai nouă versiune a unui program de rachete început de China în anii ’70. Este alimentată cu combustibil lichid și poate lansa mai multe focoase independente asupra unei singure ținte.

Au fost etalate și rachete hipersonice anti-navă, testate anterior de China împotriva machetelor de portavioane americane, precum și rachete de croazieră Changjian-20A, Yingji-18C, Changjian-1000, precum și rachete hipersonice Yingji-21, Dongfeng-17 și Dongfeng-26D, despre care presa chineză a spus că capabile de luptă ”în orice condiții meteo”.

  • Arme laser
    China dezvoltă arme laser pentru a se apăra împotriva atacurilor cu drone. Întregul arsenal anti-dronă prezentat la parada din Beijing a inclus un tun-rachetă, arme laser cu energie înaltă și arme cu microunde de mare putere.

Printre acestea, sistemul LY-1. Acesta, deși a fost prezentat montat pe un camion, ar avea rol de apărare pe portavioane, potrivit presei de stat din China, citată de businessinsider.

Comentatorii chinezi ai paradei spun că LY-1 este capabil de ”distrugere de precizie și lovituri consistente”.

La contingentul anti-drone, a fost etalată o armă montată tot pe un camion, denumită de jurnaliștii locali ”laser de înaltă energie”. Aceasta ar funcționa solidar cu arme cu microunde, pentru a doborî amenințări aeriene fără pilot.

  • Drone
    Au fost etalate drone capabile să opereze și sub apă, și în aer, inclusiv modele folosite pentru recunoaștere și atacuri. De asemenea, chinezii au scos la paradă elicoptere fără pilot, concepute pentru a fi lansate de pe nave.

 

  • Tancuri

”Vedetele” paradei au fost tancurile de nouă generație Type-100 și vehiculele de luptă Type-100. Primul este o versiune îmbunătățită a modelului Type-99, un tanc chinezesc de a treia generație bazat pe șasiul sovietic T-72. Comentatorii chinezi au catalogat tancul ca fiind ”extrem de inteligent” și capabil de ”lupte coordonate”.

Marea noutate este aceea că Type-100 pare că poate fi operat de la distanță, în timp ce Type-99 necesită, de regulă, operator uman pentru tunul montat pe acoperiș. De altfel, China Daily a spus despre acest vehicul militar că are ”turelă fără pilot, radar avansat, sistem de protecție activă și tehnologie de realitate augmentată”.

La paradă au fost prezentate și sisteme militare navale, printre care submarine, nave de suprafață și un sistem de plasare de mine maritime.

Evenimentele găzduite de Beijing nu au fost prilej doar pentru o demonstrație de forță pe plan militar, ci și pentru măsuri de securitate excepționale. Cel mai sugestiv exemplu? Dictatorul nord-coreean Kim Jong Un a venit în China cu un tren blindat uriaș – 90 de vagoane și, evident, tot luxul posibil la interior.

Citește și Noi imagini cu Năstase și Dăncilă în China. Cei doi foști premieri au dat mâna cu președintele chinez Xi Jinping și au zâmbit cordial

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Giovanni Becali, poveste fabuloasă cu Ilie Dumitrescu la Tottenham: “Un haladit şmecher!”
Capital.ro
Călin Georgescu este ținut în arest la domiciliu. Maestrul Nicolae Voiculeț s-a dezlănțuit: Ieșiți în stradă hotărât, cu adevăr și demnitate!
Playtech.ro
Casierie sau caserie: Explicația simplă care te scapă de confuzii
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Concediu de odihnă 2026. Cine sunt angajați care beneficiază de zile libere legale suplimentare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend