Locatara apartamentului în care a izbucnit incendiul s-a văzut pusă într-o situație limită: să ardă de vie în apartament sau să sară pe geam, de la etajul 11, în speranța că pompierul aflat în autoscara care ajungea doar până la etajul 9 o va prinde. Într-o fracțiune de secundă, femeia a decis să-și învingă frica și să sară în gol.
După cum se vede în imagini, femeia a ezitat câteva secunde înainte de a se arunca în gol două etaje, dar în cele din urmă a făcut gestul care i-a salvat viața.
„Când am ajuns, o persoană se afla deja pe pervaz. Scenele de la începutul acestei intervenții au fost destul de dramatice”, a declarat Adrian Wenzel, purtătorul de cuvânt al Pompierilor din Berlin.
Alarma a fost dată la ora 6.27. Focul izbucnise inițial pe balconul unui apartament situat la etajul 11 al clădirii cu 21 de niveluri, însă flăcările s-au extins rapid, afectând și etajul 12. Pompierii au reușit, în cele din urmă, să evacueze toate persoanele în viață, scrie morgenpost.de
Momentul a fost filmat de martorii aflați la fața locului. Imaginile arată cum femeia trece peste balustrada balconului, se lasă în jos și apoi cade în coșul autoscării, care are o suprafață de doar 1,5-2 metri pătrați. Coșul se clatină puternic în momentul impactului, iar oamenii aflați jos izbucnesc în aplauze când văd că femeia a fost salvată.
„A fost cu adevărat la limită. Se putea transforma într-o tragedie de proporții”, a spus Adrian Wenzel după intervenție.
Femeia a suferit răni ușoare. Pompierii erau dotați și cu perne pneumatice pentru astfel de situații, însă acestea nu au fost folosite în timpul operațiunii.
În total, pompierii au salvat 25 de persoane folosind măști speciale pentru evacuarea din zonele cu fum. Printre cei salvați s-a aflat și un câine.
Cazul a fost preluat de poliție, care urmează să stabilească originea incendiului.