Imigranţi din Siria şi Irak, aduşi cu tirul în România. Poliţia a destructurat o amplă reţea infracţională

Poliţiştii de combatere a criminalităţii organizate şi procurorii DIICOT au destructurat o reţea infracţională care ar fi traficat peste 150 de migranţi de origine arabă, pe relaţia Turcia – Bulgaria – România, apoi în ţări din spaţiul Schengen.
Filip Stan
23 apr. 2015, 06:42
Imigranţi din Siria şi Irak, aduşi cu tirul în România. Poliţia a destructurat o amplă reţea infracţională

Poliţiştii Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate din cadrul IGPR şi procurorii D.I.I.C.O.T. – Structura Centrală au efectuat miercuri 7 percheziţii în judeţele Argeş, Constanţa, Vâlcea, Hunedoara, Arad şi în municipiul Bucureşti, pentru destructurarea unei grupări infracţionale specializate în trafic de migranţi.

Din cercetări a reieşit că, în perioada ianuarie – aprilie, membrii grupării ar fi recrutat, găzduit şi transportat peste 150 de migranţi, de origine arabă, pe ruta Turcia – Bulgaria – România, apoi i-ar fi scos frauduloas din ţară, peste frontiera româno-bulgară, având ca destinaţie finală state din spaţiul Schengen.

Citeşte şi Naufragiul din Mediterană: Niciun imigrant supravieţuitor nu a mai fost găsit

Liderii grupării, cetăţeni turci, organizatori ai activităţilor ilicite, ar fi acţionat pe teritoriul Turciei şi al Bulgariei, în scopul racolării şi coordonării transporturilor de migranţi. Conducătorii grupării s-ar fi ocupat într-o primă fază de racolarea şi transportul transfugilor din Siria sau Irak spre Turcia, formând grupuri de migranţi atât la Istanbul, cât şi în Bulgaria, care erau transportate ilegal în Austria, Germania, Franţa, Italia, Norvegia, Finalanda şi Suedia.

O altă parte din gruparea infracţională ar fi acţionat pe teritoriul României şi ar fi avut rolul de a prelua transfugii intraţi ilegal în ţară, de a le asigura cazarea temporară, iar ulterior de a-i îmbarca în mijloacele de transport trimise de organizatorii turci ai reţelei.

Un ultim palier al grupării era reprezentat de transportatorii turci recrutaţi de coordonatorii grupării din Turcia şi Bulgaria şi trimişi pentru preluarea grupurilor de transfugi predate de membrii segmentului local al grupării şi apoi scoaterea lor frauduloasă din România. Aceştia ar fi folosit pentru transportul migranţilor autotrenuri cu marfă folosită doar ca mijloc de disimulare a transfugilor, actele de transport însoţitoare ale mărfii atestând date nereale.

Citeşte şi Naufragiul din Mediterană: Miniştrii de Interne şi Externe ai Uniunii Europene se reunesc de URGENŢĂ

Gruparea ar fi obţinut profituri financiare substanţiale, sumele percepute pentru traficarea unui migrant fiind cuprinse între 5.000 şi 10.000 de euro. 8 persoane bănuite în cauză au fost conduse la sediul DIICOT – Structura Centrală, pentru audieri şi dispunerea măsurilor leagle.

Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, Departamentului de Informaţii şi Protecţie Internă şi al SRI.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Ce riscă persoana care a rupt sigiliul pus de Distrigaz din blocul explodat în Rahova. Ce investighează, de fapt, procurorii
Capital.ro
A strălucit ca o stea. 17 octombrie, ziua în care a murit Marea Doamnă a filmului. Românii s-au îndrăgostit de filmul franțuzesc pentru ea
Playtech.ro
Detalii tulburătoare după explozia din Rahova: o femeie însărcinată, printre victimele decedate. Un bărbat aruncat de suflul deflagrației în blocul de vizavi
Adevarul
Un economist cere reformarea sistemului energetic: „Îmbogățește niște speciali cu prețul sărăciei noastre”
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Fiica de 14 ani a femeii găsite fără viață într-o pădure la marginea Capitalei a fost reținută pentru instigare la omor calificat! Adolescenta l-ar fi convins pe iubitul ei să-i ucidă mama
Cancan.ro
Ce a văzut o femeie la ora 9:00 dimineața, înainte de explozia din Sectorul 5! Ea crede că acesta e motivul pentru care s-a produs deflagrația
iamsport.ro
Replică DEZLĂNȚUITĂ a lui Becali pentru Rădoi, 'învățătorul mapamondului': 'Hai să-ți spun un lucru!'. Ce i-a zis, de fapt, Lucescu la telefon
MediaFlux
Răsturnare de situație în explozia din sectorul 5. Cine a rupt sigiliul și a dat drumul la gaze în blocul tragediei
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025