Important membru ISIS, arestat la Istanbul. „Basim” era mâna dreaptă a lui fostului lider Abu Bakr al-Baghdadi

Un important membru al grupului Stat Islamic, considerat ca fiind mâna dreaptă a fostului lider Abu Bakr al-Baghdadi, a fost arestat de Poliţie în Istanbul.
Razvan Mihalascu
03 mai 2021, 10:27
Important membru ISIS, arestat la Istanbul.

Important membru ISIS, arestat la Istanbul. Poliţiştii turci l-au capturat pe afganul cunoscut sub numele de cod „Basim”, în timpul unei descinderi în districtul Atasehir, în partea asiatică a Istanbulului, scrie publicaţia Le Figaro, care citează presa locală din Turcia.

Potrivit sursei citate, „Basim” este un important membru al grupului Stat Islamic, considerat a fi un apropiat al fostului sau lider Abu Bakr al-Baghdadi.

Citeşte şi: Restricţiile din Marea Britanie ar putea fi eliminate. Cum se va desfăşura experimentul care va înlocui carantina

Important membru ISIS, arestat la Istanbul. „Basim” era mâna dreaptă a lui fostului lider Abu Bakr al-Baghdadi

Abu Bakr al-Baghdadi a fost ucis în 2019 într-un raid efectuat de forţele speciale americane cu ajutorul luptătorilor kurzi din provincia siriană Idlib din nord-vestul Siriei, conform Ziare.com.

Potrivit presei din Turcia, Basim l-a ajutat pe al-Baghdadi să se ascundă în Idlib. De asemenea, bărbatul a fost responsabil cu „aripa militară” a grupului jihadist. Agenţia de ştiri DHA transmite că arestarea jihadistului a avut loc pe 28 aprilie.

Turcia a intensificat lupta împotriva grupării ISIS care a organizat mai multe atacuri mortale. Unul dintre acestea a avut loc într-un club de noapte din Istanbul, în 2017, când au fost ucise 39 de persoane.

În mai 2020, liderul grupării Stat Islamic (SI) în Irak, Mu’taz al-Jubouri, a fost ucis într-un raid aerian al forţelor coaliţiei internaţionale, a comunicat marţi Serviciul irakian de contraterorism (CTS), potrivit Xinhua, potrivit Agerpres.

Citeşte şi: Unul dintre cei mai importanţi lideri ISIS, ucis într-un raid aerian în Siria

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Cutremur în tenis! Anunțul neașteptat făcut de Novak Djokovic
Capital.ro
Reînnoirea permisului auto în 2026. Șoferii care sunt obligați să-și schimbe permisul de conducere
Playtech.ro
Urgie pe şosele! Drumul dintre Braşov şi Bucureşti, închis. Zeci de drumuri afectate de zăpadă
Adevarul
Piața construcțiilor: ce se va întâmpla cu prețurile apartamentelor în 2026
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend