Stare de ALERTĂ la Copenhaga. Două ATACURI TERORISTE în câteva ore. Doi morţi şi cinci răniţi VIDEO

Este stare de alertă în Copenhaga, după ce două atacuri armate au avut loc la interval de câteva ore şi la distanţă de câţiva kilometri. O persoană a fost ucisă şi trei rănite, sâmbătă după-amiază, în atacul armat asupra centrului cultural Krudttønden din Copenhaga, unde se desfăşura o dezbatere despre artă, blasfemie şi libertatea de exprimare. După câteva ore, o persoană a fost împuşcată în cap şi doi polițiști au fost răniți în apropierea unei sinagogi din Copenhaga.
Filip Stan
14 feb. 2015, 16:34
Stare de ALERTĂ la Copenhaga. Două ATACURI TERORISTE în câteva ore. Doi morţi şi cinci răniţi VIDEO

UPDATE. În cazul atacului de la sinagogă, forţele de ordine au identificat un suspect. La primele ore ale dimineţii de duminică, poliţiştii au supravegheat o clădire din cartierul Norrebro, în aşteptarea persoanei suspecte. Când aceasta a apărut şi a observat prezenţa poliţiei, a scos o armă şi a tras. În schimbul de focuri dintre forţele de ordine şi suspect, cel din urmă a murit.

UPDATE: În al doilea atac, o persoană a fost împuşcată în cap la o sinagogă din centrul capitalei daneze. Doi poliţişti au fost răniţi, relatează Sky News şi AFP.

Reuters transmite că atacul asupra lăcaşului de cult evreiesc s-a produs în jur de miezul nopţii după ora locală, iar o staţie feroviară din apropiere, Norreport, a fost evacuată.

Atacatorul a fost ucis, iar poliţiştii răniţi, unul în picior şi celălalt la braţ.

Cameramanul Sky News Pete Milnes, care se afla într-un hotel situat în apropiere de sinagogă, spune că a auzit o succesiune de şase sau şapte împuşcături.

Primul atac a avut loc într-o cafenea din centrul capitalei daneze imediat după ce ambasadorul Franţei, prezent la eveniment, îşi încheiase discursul despre libertatea de expresie şi Islam. O persoană înarmată, cel mai probabil cu o armă automată, a început să tragă spre local. Geamurile cafenelei au fost ciuruite de gloanţe. Martorii povestesc că au auzit cel puţin 30 de focuri de armă.

Potrivit ziarului danez, ţinta probabilă a atacului a fost controversatul caricaturistul suedez Lars Vilks, unul dintre participanţii la eveniment la care era prezent şi ambasadorul Franţei Francois Zimeray.

Potrivit site-ului TheLocal.dk, poliţia daneză a confirmat că o persoană a murit în urma atacului, care ar fi fost „plănuit”, iar cei doi presupuşi atacatori se află în continuare în libertate.

Un purtător de cuvânt al Poliţiei din Copenhaga a declarat într-o conferinţă de presă că, dată fiind particparea artistului suedez Lars Vilk, este „foarte natural” să se presupună că este vorba despre un atac terorist şi că este anchetat ca atare.

În 2007, Lars Vilks a publicat un desen care îl prezenta pe profetul Muhammad ca un câine. Ulterior, Vilks a trăit sub protecţia poliţiei, fiind ameninţat în mai multe rânduri cu moartea.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Curg ofertele pentru Alex Musi! Dinamo, aproape să dea marea lovitură: „2 milioane de euro. Am vorbit cu Andrei Nicolescu”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Pot trece la Hidroelectrica dacă am datorii la furnizorul actual? Ce spune legea
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Rezumat episodul 44 „Fata de la fereastră”, difuzat în 5 decembrie la Kanal D: Hayri se hotărăște să se întoarcă în satul în care a crescut, iar acest lucru o dărâmă pe Nalan
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Cea mai bogată femeie din România și-a scos iubitul în oraș. Anca Vlad, o masă la un restaurant de top din Capitală, plus o vizită culturală PAPARAZZI VIDEO ȘI FOTO
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje