IMUNITATEA preşedintelui, la CCR. Zegrean: Decizia va avea relevanţă, nu se încheie lumea cu acest preşedinte

Preşedintele Curţii Constituţionale a României (CCR), Augustin Zegrean, a explicat joi că o decizie a judecătorilor constituţionali cu privire la imunitatea şefului statului, o excepţie pe această temă fiind ridicată de senatoarea PSD Gabriela Firea, are relevanţă pentru următorii preşedinţi ai României.
Ionela Marcu
13 nov. 2014, 08:38
IMUNITATEA preşedintelui, la CCR. Zegrean: Decizia va avea relevanţă, nu se încheie lumea cu acest preşedinte

CCR a dezbătut joi excepţia de neconstituţionalitate a senatoarei PSD Gabriela Firea în legătură cu imunitatea şefului statului, excepţie ridicată în procesul în care ea a contestat decizia Parchetului General de suspendare a anchetării preşedintelui Traian Băsescu pentru săvârşirea infracţiunii de şantaj.

CCR a analizat excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.312 alin.(2) din Codul de procedura penală ‘în măsura în care se aplica Preşedintelui României’.

‘Va avea relevanţă pentru că nu se încheie lumea cu acest preşedinte. Vor mai fi preşedinţi şi de aici încolo’, a afirmat Augustin Zegrean înainte de şedinţa în care, printre altele, se discută şi excepţia ridicată de Firea.

Zegrean a evitat să dea un răspuns despre limitele imunităţii, recomandând jurnaliştilor să caute în Constituţie, ‘care dă răspuns la toate întrebările’.

Preşedintele CCR a făcut trimitere la articolul 84 din Constituţie când a fost întrebat dacă şeful statului nu are imunitate absolută.

Procurorul de şedinţă le-a cerut judecătorilor Curţii Constituţionale a României respingerea excepţiei ridicate de senatoarea PSD Gabriela Firea, însă a apreciat că se impune o interpretare a dispoziţiilor care vizează imunitatea preşedintelui României, deoarece sunt ‘lapidar reglementate’.

După prezentarea concluziilor pe fondul excepţiei, reprezentantul Ministerului Public a solicitat CCR să constate constituţionalitatea prevederilor criticate cu o rezervă de interpretare a Curţii, apreciind că dispoziţiile privind instituţia imunităţii şefului statului sunt lapidar reglementate. Procurorul a adăugat că se impune din partea CCR să indice cum trebuie aplicate aceste prevederi.

Gabriela Firea a depus pe 16 aprilie o plângere penală în care îl acuză pe şeful statului de ameninţare şi şantaj în legătură cu declaraţiile pe care acesta le-a făcut într-o emisiune televizată.

În data de 18 aprilie, Parchetul General a anunţat că a deschis un dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de şantaj în legătură cu plângerea penală depusă Gabriela Firea împotriva lui Traian Băsescu, însă procurorii au dispus suspendarea anchetei, deoarece preşedintele se bucură de imunitate

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Răzvan Burleanu, reacţie dură după ce Infantino a propus „vânzarea” Cupei Mondiale: „Cel mai iubit sport din lume aparține celor care îl trăiesc” Ruptură între FRF şi preşedintele FIFA. Exclusiv
Capital.ro
Ajutor pentru fermierii afectați de seceta din 2025. MADR pregătește despăgubiri de până la 333 de lei pe hectar
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Revoltat de ce a descoperit pe Stadionul Steaua: ”E horror, îmi pare rău când se joacă acolo!”
MediaFlux
Vești bune pentru românii care stau la bloc. S-a stabilit ce se întâmplă cu repartitoarele de căldură
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România