În ce condiţii se vor închide şcolile în România în valul 5 COVID. Explicaţia ministrului Sănătăţii

Ministrul Sănătăţii a declarat că numărul zilnic de cazuri COVID-19 nu ar trebui să fie singurul criteriu care ar putea duce la închiderea şcolilor.
Filip Stan
07 ian. 2022, 13:08
În ce condiţii se vor închide şcolile în România în valul 5 COVID. Explicaţia ministrului Sănătăţii

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, susţinută la Spitalul pentru Copii Grigore Alexandrescu, că dacă vor fi cazuri multe de COVID, dar puţini pacienţi ajung în spitale, atunci nu este motiv de întrerupere a activităţii şcolare. În cazul în care numărul mare de români diagnosticaţi va duce la blocarea unităţilor medicale, atunci se poate lua măsura închiderii temporare a şcolilor.

Citeşte şi: Toţi elevii revin de luni la cursuri. Vacanțe și zile libere pentru elevi în 2022. Calendarul examenelor naţionale Bacalaureat 2022 şi Evaluare Naţională 2022

În ce condiţii se vor închide şcolile în România în valul 5 COVID. Explicaţia ministrului Sănătăţii

„Aţi văzut ce se întâmplă în alte ţări, sunt sute de mii, în Franţa am avut un sfert de milion de cazuri într-o singură zi, totuşi şcolile au funcţionat. De ce? Pentru că sistemul de sănătate nu este supraaglomerat. Asta înseamnă că nu trebuie să fie singurul indicator numărul de cazuri care se înregistrează zilnic, ci şi proporţia de persoane care au nevoie de îngrijiri medicale spitaliceşti obişnuite, cu oxigen sau terapie intensivă”, a declarat Alexandru Rafila.

Citeşte şi: Zile mai puţine de carantină şi izolare a românilor depistaţi cu COVID-19. Sunt vizaţi atât cei vaccinaţi, cât şi cei nevaccinaţi

De de altă parte, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a precizat că el susţine menţinerea deschisă a activităţilor şcolare, dar nu cu orice preţ.

„Decizia trebuie să ţină cont de modul în care se manifestă această variantă din punct de vedere clinic şi dacă vor fi cazuri multe, dar cu o proporţie mică de cazuri care ajung în spital, atunci nu avem niciun motiv să întrerupem activitatea şcolară. Dacă vor fi cazuri multe, cu blocarea spitalelor atunci poate fi luată o măsură temporară, dar menţinerea deschisă a activităţilor şcolare, nu cu orice preţ, categoric, dar cu un altgoritm care să fie raţional şi care să nu repete erorile majore, – aş spune şi îmi pare rău că spun lucrul ăsta – şi în mod repetat, în care şcolile din România au fost închise luni de zile când aveam 100  sau 200 de cazuri pe zi, total nejustitificat şi aş spune chiar iresponsabil”, a mai spus Alexandru Rafila, citat de news.ro.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Scene incredibile în Capitală! Tânăr, surprins încercând să se arunce în fața mașinilor! CAV de la Survivor a intervenit imediat
Fanatik.ro
Cum arată lista posibililor adversari pentru FCSB, CFR Cluj și U Cluj în faza play-off din Conference League. 5 super echipe sunt deja sigur acolo!
Capital.ro
Lumea filmului este în doliu. S-a stins un nume de referință al televiziunii americane. A fost legenda din spatele unor seriale urmărite de milioane de oameni
Playtech.ro
Câți bani poți plăti în numerar la magazin în 2026. Plafoanele pe care mulți români nu le cunosc
Adevarul
„Ne batem pe locuri care nu există”. Drama profesorilor care dau Titularizarea an de an doar ca să rămână suplinitori
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Anunț pentru românii care au fântâni în gospodării. Diana Buzoianu: „S-a pornit această campanie de fake news”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România