BNR: În luna noiembrie 2015, rata creditelor neperformante se ridica la 16,65 la sută

Rata creditelor neperformante se ridica la 11,65%, în noiembrie 2015, în scădere cu 0,37 puncte procentuale față de nivelul consemnat în luna precedentă, potrivit datelor Băncii Naționale a României (BNR).
Iulian Tudor
10 feb. 2016, 09:25
BNR: În luna noiembrie 2015, rata creditelor neperformante se ridica la 16,65 la sută

La finalul anului 2014, acest indicator se situa la 13,94%.

Potrivit datelor BNR, numărul persoanelor fizice înregistrate la Biroul de Credit, cu restanțe mai mari de 30 de zile la bănci și instituții financiare nebancare, a scăzut la 704.246 persoane, la sfârșitul anului 2015, scrie Agerpres.

Față de luna decembrie 2014, numărul restanțierilor este mai mic cu 0,72%, iar în comparație cu noiembrie 2015 cu 1,07%.

În ceea ce privește valoarea restanțelor, aceasta se ridica la 11,3 miliarde lei, din care peste 4,34 miliarde lei erau în moneda națională, 4,84 miliarde lei echivalent în euro, 2,13 miliarde lei echivalent în alte valute și 50,2 milioane lei echivalent în dolari.

În funcție de categoria de întârziere, restanțele mai mari de 90 de zile reprezentau peste 7,67 miliarde lei. De asemenea, statistica BNR relevă faptul că existau restanțe de 55,6 milioane lei cu o întârziere de 61-90 zile, respectiv de 38,1 milioane lei, între 31-60 de zile.

Valoarea totală a creditelor scoase în afara bilanțului depășea 1,45 miliarde lei, iar 2,15 miliarde lei — la colectare.

Potrivit datelor BNR, în luna decembrie, valoarea totală a restanțelor firmelor și populației la bănci era de peste 20,9 miliarde lei, Bucureștiul reprezentând 34,8% din total.

Citeşte şi

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil