Înalt responsabil american: Europa nu trebuie să relaxeze sancţiunile împotriva Rusiei

Europa nu trebuie să relaxeze sancţiunile împotriva Rusiei, întrucât Moscova reprezintă "o ameninţare care nu încetează să crească", a avertizat marţi, la Bruxelles, un înalt responsabil american.
Filip Stan
06 nov. 2018, 18:42
Înalt responsabil american: Europa nu trebuie să relaxeze sancţiunile împotriva Rusiei

Uniunea Europeană a adoptat o serie de sancţiuni după anexarea Crimeii de către Rusia şi implicarea ei în destabilizarea Ucrainei, dar mai multe guverne, printre care Italia şi Austria, solicită ridicarea lor.

David Tessler, colaborator al secretarului de stat american Mike Pompeo, a anunţat în faţa presei, la Bruxelles, pregătirea unor noi sancţiuni americane împotriva Moscovei în urma tentativei de otrăvire a unui fost agent rus, Serghei Skripal, cu un agent neurotoxic, în martie, la Salisbury (Marea Britanie).

Succesul sancţiunilor depinde de o strânsă coordonare cu Europa, a subliniat Tessler. Responsabilul american a făcut un tur al capitalelor europene pentru a apăra acest demers, informează Agerpres.

„Sancţiunile noastre trebuie să rămână în vigoare până când vom vedea schimbarea de comportament a Moscovei pe care o vrem cu toţii”, a afirmat el.

„Nu credem că este justificată o relaxare a sancţiunilor înainte să existe o schimbare completă de comportament şi aplicarea completă a angajamentelor ruse”, a adăugat el.

David Tessler a precizat că s-a deplasat recent în Austria, unde partidul de extremă dreapta FPOe, membru al coaliţiei guvernamentale, îşi afişează simpatia pentru Vladimir Putin. Preşedintele rus a fost invitat la căsătoria şefei diplomaţiei austriece Karin Kneissl şi a dansat cu ea în această vară. Evenimentul a fost unul foarte mediatizat, potrivit Agerpres.

Responsabilul american şi-a anunţat intenţia de a se deplasa acum la Roma, unde Liga, partid de extremă dreapta membru al coaliţiei guvernamentale, pledează pentru ridicarea sancţiunilor UE împotriva Moscovei.

„Ameninţarea rusă se agravează, în pofida sancţiunilor americane şi europene”, a afirmat el. „Nu este pentru noi o dezbatere teoretică. Este vorba despre o ameninţare clară şi trebuie să o combatem”, a subliniat Tessler, informează Agerpres.

Sancţiunile europene împotriva Rusiei comportă în special o „listă neagră” de 155 de persoane şi 44 de entităţi, vizate de o decizie de îngheţare a averilor, precum şi de restricţii de călătorie.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„O să mori! Nu mai sta pe bancă!”. Toți doctorii i-au spus lui Mircea Lucescu înainte de Turcia – Romania să renunțe la antrenorat de urgență
Capital.ro
Ajutor de deces 2026. Se plătesc mai mulți bani pentru înmormântare din 30 martie. Cine ia doar jumătate
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Dezamăgirea unui turist român după o vacanță în Istanbul: „Țeapa supremă. Am mâncat mai scump decât în Paris, Viena, Dubai”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Un antrenor român important, interzis la națională: ”Niciodată!”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare pentru români. Ilie Bolojan și Nicușor Dan dau semnale ferme pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj