Încă un soldat german a fost arestat fiind suspectat de pregătirea unui atentat

Încă un soldat german este suspectat de convingeri de extremă dreapta și că ar fi participat la un proiect de atentat împotriva unor personalități politice germane a fost arestat, a anunțat marți Parchetul antiterorist german.
Filip Stan
09 mai 2017, 17:04
Încă un soldat german a fost arestat fiind suspectat de pregătirea unui atentat

Acest nou suspect, identificat ca Maximilian T., cetățean german în vârstă de 27 de ani, este acuzat de „pregătirea unui atentat grav”, alături de alți doi suspecți, arestați la sfârșitul lui aprilie: Mathias A., un student german în vârstă de 24 de ani, și Franco Albrecht, un ofițer în vârstă de 28 de ani.

Cei trei bărbați intenționau să atace personalități responsabile, în opinia lor, de ‘eșecul în materie de politică a imigrației sau angajate în februarie în primirea de refugiați’, precizează comunicatul Parchetului.

Ei au elaborat liste de ținte potențiale, pe care figurau inclusiv numele fostului președinte german Joachim Gauck sau al actualului ministru al justiției, Heiko Maas, potrivit Agerpres.

Ideea celor trei era de a ataca aceste personalități pentru „a arunca suspiciunea pe umerii solicitanților de azil în Germania”. Pentru aceasta, ei voiau să pună anchetatorii pe pista unui refugiat sirian care nu a existat niciodată, dat fiind că era vorba de o identitate falsă, luată de ofițerul Albrecht. Continuându-și viața de locotenent la baza franco-germană din Illkirch, lângă Strasbourg, în estul Franței, ofițerul german de 28 de ani a reușit să se dea drept refugiat sirian și a obținut, sub această falsă identitate, azil la începutul lui 2016 în Germania.

Citeşte şi Suspect terorist arestat în Germania. Este bănuit de legături cu Statul Islamic

Franco Albrecht a fost arestat la mijlocul lui ianuarie de poliție austriacă, după ce a încercat să recupereze o armă ascunsă în toaleta pentru persoane cu handicap de pe aeroportul din Viena.

Cazul a luat deja o turnură politică, opinia publică întrebându-se cum a putut înregistra administrația germană un om care nu vorbea araba ca fiind refugiat sirian. Ministrul german al apărării, Ursula von der Leyen, jenat de acest caz și de alte scandaluri, a ordonat o amplă operațiune de căutare în cadrul tuturor cazărmilor armatei germane pentru a confisca orice obiect ce ar aminti de epoca nazistă.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
„Colegul meu de bancă a fost împușcat! Două gloanțe în cap”. Dezvăluire șocantă a lui Meme Stoica. Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc în 2026. Proprietarii sunt obligați să plătească în acest caz. Nu contează la ce etaj locuiesc
Playtech.ro
La ce temperatură trebuie setat frigiderul la sfârșitul verii. Treapta care poate crește inutil consumul
Adevarul
Tradiții de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul. Este zi de post aspru pentru ortodocși
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Imagini uluitoare! Grecii au găsit-o pe Bernadette Szocs pe 'Insula Milionarilor'. Nicole Kidman a fost și ea acolo
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat