Încă un succes de răsunet al lui Umbrărescu: ”Vom circula la sfârșitul acestui an și pe acest tronson de drum de mare viteză”

UMB-ul omului de afaceri Dorinel Umbrărescu ar putea da o lovitură de proporții până la finalul acestui an. Până la sfârșitul lui 2023 sunt șanse mari ca Tronsonul al 3-lea al Drumului Expres Craiova-Pitești să fie finalizat.
Mircea Filipescu
03 oct. 2023, 21:42
Încă un succes de răsunet al lui Umbrărescu: ”Vom circula la sfârșitul acestui an și pe acest tronson de drum de mare viteză”

Anunțul a fost făcut de către Direcția Regională Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova, prin directorul regional Călin Cosmin. DRDP Craiova a prezentat și o filmare integrală cu Tronsonul 3 din Drumul Expres 12 – Craiova-Pitești.

„Stadiul fizic al lucrărilor a depășit 80%, fapt ce ne dă încredere că vom circula la sfârșitul acestui an și pe acest tronson de drum de mare viteză, singurul fapt ce poate întârzia finalizarea este o schimbare a vremii, în sensul să avem o perioadă lungă de precipitații.

La acest moment pe șantier sunt peste 500 de muncitori mobilizați și peste 150 de utilaje.

Se lucrează la structuri, care au un stadiu foarte avansat, la scurgerea și evacuarea apelor, se montează parapete, se așterne asfalt se montează inclusiv indicatoarele rutiere.

Se va circula pe tot tronsonul, de la Valea Mare până la Colonești, CNAIR a identificat soluția privind descărcarea și deja se lucrează pentru implementarea ei”, a informat Călin Cosmin, directorul regional al DRDP Craiova, după inspecția realizată în șantier, potrivit Ziarulprofit.

Profit uriaș făcut de firmele lui Umbrărescu în 2022

Anul 2022 a fost un an fabulos pentru omul de afaceri Dorinel Umbrărescu.

Prin cele trei firme pe care le deține – Spedition UMB,  Tehnostrade și SA&PE Construct -, el a avut un profit de peste 1 miliard de euro.

Citește și: IRCC se apropie de ROBOR. Specialiștii recomandă populației să amâne accesarea de noi credite

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Încă o crimă comisă de un român șochează Italia! De ce l-a ucis Victor pe cel mai bun prieten și cum a ascuns cadavrul timp de o lună: victima a deschis un subiect sensibil
Capital.ro
Ilie Bolojan, avertisment pentru economie. România nu se poate întoarce la vechiul model bazat pe datorii: Este o perioadă dificilă
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Cel mai mare regret din viața miliardarului Ion Țiriac: ”Asta ar fi fost frumos”
MediaFlux
Măsuri de sprijin în energie pe fondul scumpirilor. Comisia Europeană vine cu recomandări pentru țările membre UE
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara