Incendiu la bordul unei nave de croazieră. Un membru al echipajului a murit

Un incendiu izbucnit la bordul unei nave de croazieră la Sankt-Petersburg, al doilea oraş ca mărime din Rusia, s-a soldat joi dimineaţă cu moartea unui membru al echipajului, au relatat media de stat ruse, citate de dpa.
Iulian Tudor
22 aug. 2019, 11:44
Incendiu la bordul unei nave de croazieră. Un membru al echipajului a murit

Peste 300 de persoane au fost evacuate de pe nava de croazieră cu patru punţi purtând numele compozitorului rus din secolul al XIX-lea Piotr Ilici Ceaikovski, în timp ce era amarată în docul Oktiabrski de pe râul Neva, au indicat responsabili ai Ministerului pentru Situaţii de Urgenţă rus, potrivit Agerpres.

Focul a izbucnit în camera motoarelor şi s-a răspândit pe o suprafaţă de 13 metri pătraţi, a declarat ministerul citat într-un comunicat.

Citeşte şi Spital în flăcări. O persoană a murit şi opt au fost rănite în urma unui incendiu

Navele fluviale de croazieră sunt populare în acest oraş din nord-vestul Rusiei cu numeroase canale şi râul Neva, care se varsă în Golful Finic al Mării Baltice. Ţarul Petru cel Mare a fondat oraşul în secolul al XVIII-lea, imperiul rus dezvoltându-se ulterior ca putere navală.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Vasile Mogoş, cu ultraşii în peluză la Universitatea Craiova – Levski: „Am plâns când am plecat de pe Oblemenco” Ce vrea să facă la finalul meciului
Capital.ro
Bilete de tratament balnear pentru august 2026. Casa de Pensii a început distribuirea. Câte locuri au fost repartizate
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
107 de milioane de lei! Fostul patron de la FCSB are un succes imens
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România