Incendiu la Ferma Dacilor. Urmărirea penală a fost extinsă, patronul Cornel Dinicu adus la audieri. Se fac percheziţii la mai multe adrese

Patronul de la Ferma Dacilor a ajuns să dea declaraţii la poliţie. Desi audierile erau programate pentru miercuri, iată că anchetatorii l-au chemat de urgență după ce au fost efectuate mai multe percheziții domicilare la toți cei implicați în acest caz: de la primari la funcționari care au făcut fals în acte.
Filip Stan
02 ian. 2024, 11:54
Incendiu la Ferma Dacilor. Urmărirea penală a fost extinsă, patronul Cornel Dinicu adus la audieri. Se fac percheziţii la mai multe adrese

Procurorii care instrumentează dosarul penal deschis în urma incendiului de la complexul turistic Ferma Dacilor au extins urmărirea penală in rem cu privire la fapte de fals şi abuz în serviciu, fiind efectuate, totodată, mai multe percheziţii.

„La data de 31 decembrie 2023, în dosarul privind incendiul care a avut loc la data de 26 decembrie 2023 la Complexul turistic ‘Ferma Dacilor’ din localitatea Tohani, comuna Gura Vadului, judeţul Prahova, s-a dispus extinderea urmăririi penale in rem cu privire la comiterea a trei infracţiuni de fals intelectual (art. 321 alin. 1 Cod penal), trei infracţiuni de uz de fals (art. 323 teza I Cod penal), trei infracţiuni de fals intelectual (art. 321 alin. 1 Cod penal) şi trei infracţiuni de abuz în serviciu (art. 297 alin. 1 Cod penal), toate vizând aspecte privind situaţia juridică a imobilului în care a avut loc incendiul”, anunţă, marţi, Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova.

Un angajat de la Ferma Dacilor aruncă bomba! Cine a declanșat incendiul în care au murit opt oameni. „Umblă pe aici, dar nu îl pot prinde”
Totodată, au fost efectuate opt percheziţii domiciliare la adresele unde locuiesc efectiv sau îşi au domiciliul şapte persoane fizice, în urma acestor activităţi procedurale fiind ridicate mai multe înscrisuri, documente şi medii de stocare a datelor informatice care vor fi valorificate pe parcursul urmăririi penale, arată sursa citată.

„În vederea continuării cercetărilor, au fost emise şi puse în executare un număr de 6 mandate de aducere, privind persoane ce au calitatea de administratori statutari sau în fapt ai societăţii comerciale, ori care îndeplinesc sau au îndeplinit funcţii publice în cadrul autorităţii publice cu responsabilităţi în domeniul amenajării teritoriului şi urbanismului”, spun anchetatorii.

Citește și Câți bani i-au intrat în conturi lui Cornel Dinicu de la Ferma Dacilor. Ancheta după tragedia de la Tohani a scos la iveală nereguli grave. Arafat: ”În 2019, acest complex putea fi închis. Aveam baza legală pentru asta”

Şapte trupuri carbonizate au fost găsite în urma incendiului devastator de la Ferma Dacilor, victimele fiind identificate pe baza probelor ADN.

Totodată, se aşteptată ca expertiza genetică să confirme dacă fragmentele osoase găsite joi seară aparţin ultimei victime date dispărute.

Anterior, anchetatorii au anunţat că cauză sunt efectuate cercetări in rem (pe faptă – n.r.) sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru şi, respectiv, ucidere din culpă.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Asta înseamnă să fii mafiot!” Giovanni Becali a explicat, peste ani, replica prin care a ajuns celebru: „Când parchez maşina, dau un milion şpagă!”
Capital.ro
Călin Georgescu îi unește pe români în ziua de Crăciun. Cum își pot recâștiga țara: Pentru cei care vor veni după noi, să știe!
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru a doua zi de Crăciun. Ce este interzis în această zi de mare sărbătoare, de Soborul Maicii Domnului
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend