Încep concedierile la stat. Marcel Ciolacu anunță reduceri drastice de personal în instituțiile statului

Premierul Marcel Ciolacu a decis să reducă drastic număr secretarilor de stat. Peste 50 de secretari de stat vor fi dați afară. De la o luna la alta tot mai multe institutii ale statului vor fi desfiintate sau comasate.
Filip Stan
17 ian. 2025, 14:55
Încep concedierile la stat. Marcel Ciolacu anunță reduceri drastice de personal în instituțiile statului

Guvernul are în lucru o analiză legată de reorganizare prin comasarea agențiilor și autorităților statului, a anunțat miercuri premierul Marcel Ciolacu, la finalul unei întâlniri cu ministrul Finanțelor, Tánczos Barna. Potrivit unor surse, se pregătește o reducere a numărului de secretari de stat. Pe lângă secretarii de stat din ministere sunt și președinții de autorități care au rang de secretari de stat. De la circa 120, numărul secretarilor va scădea la 53-55.

Citește și: Marcel Ciolacu, despre protestele poliţiştilor: „Suntem un stat democratic, se fac proteste, există dialog. Vom rezolva lucrurile pentru sâmbetele şi duminicile lucrate”

„Sunt anumite propuneri de comasări a acestor autorități de reglementare pe o practică europeană. Eu am făcut foarte multe comparații cu Germania, să vedem cum funcționează acolo și vom veni cu legi care vor modifica aceste lucruri. România are nevoie de o reformă structurală și ne-am asumat acest lucru toți trei co-președinții, împreună cu cei trei vicepremieri și veți vedea că o s-o ducem până la capăt”, a spus premierul.

Ciolacu susține că are deja o analiză asupra structurilor din subordinea sa și așteaptă propuneri de la partenerii de Coaliție.

„Primii pași îi va face prim-ministrul. Vom începe cu o reorganizare și o comasare a agențiilor din cadrul Secretariatului General al Guvernului și a aparatului propriu de funcționare a Guvernului. Eu voi face primul restructurări, cu care o să vin în cursul acestei luni, normal aștept ca și partenerii să facă propuneri și mai mult ca sigur săptămâna viitoare se va întâmpla acest lucru. O analiză proprie împreună cu șeful Cancelariei am făcut și știm ce avem de făcut”, a precizat Ciolacu.

Citește și: Încep concedierile la stat: disponibilizaţii riscă să rămână fără compensaţii. Anunţul lui Marcel Ciolacu

Totodată, premierul Marcel Ciolacu a explicat, după cazul șefului din Romsilva, care a primit 10 salarii înainte de pensionare, că se face o analiză la Guvern și această situație va fi reglementată în așa fel încât șefii și directorii să nu mai primească aceste sume colosale, înaintea pensionării.

”Au avut aceste prevederi trecute în contractul colectiv de muncă. În acest moment, toate contractele de mandat, toate contractele colective de muncă, toate sunt supuse unei analize a Guvern. Se va veni cu o regulă foarte clară și toate aceste contracte care exced legea, toate acestea vor fi reglementate.”, a spus Marcel Ciolacu.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Situație excepțională pentru Mircea Lucescu în perspectiva meciului cu Turcia! Cum se prezintă internaționalii români, cu 45 de zile înaintea barajului de calificare la CM 2026
Capital.ro
Decizie definitivă pentru Călin Georgescu: Turul doi înapoi! Zidurile infamiei vor cădea
Playtech.ro
Indemnizație de șomaj 2026. De la ce sumă pornește și cine poate primi peste 1.100 lei
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Radu, fost președinte al PRM Constanța, s-a stins din viață la 73 de ani. Decizia uimitoare luată de familie
iamsport.ro
Gigi Becali a fost sfidat la FCSB și a recurs la amenințări: ”Dacă nu mă asculți, nu mai primiți niciun ban până la final”
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj