Indicele ROBOR la 3 luni a urcat la 3,07%. Ce se întâmplă cu indicele pentru creditele consumatorilor

Indicele ROBOR la 3 luni a urcat marţi, la 3,07% pe an, de la 3,06%, cotaţia anunţată cu o zi în urmă, conform datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).
Filip Stan
24 sept. 2019, 08:45
Indicele ROBOR la 3 luni a urcat la 3,07%. Ce se întâmplă cu indicele pentru creditele consumatorilor

La începutul acestui an, indicele ROBOR la 3 luni era 2,99%, iar în aceeaşi zi a anului trecut se situa la 3,14% pe an.

Indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a urcat la 3,15%, de la 3,14%, iar ROBOR la 9 luni a ajuns la 3,21%, de la 3,19% luni.

În ceea ce priveşte indicele ROBOR la 12 luni, acesta a fost cotat marţi la 3,26% pe an, în creştere cu 0,02 puncte procentuale faţă de valoarea la care s-a aflat în 23 septembrie.

Indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, pentru al doilea trimestru, este de 2,63% pe an, acesta fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din primul trimestru al anului.

IRCC pentru primul trimestru din 2019 a fost de 2,36%.

În luna mai a acestui an a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă. Astfel, Ordonanţa 19 a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Un bărbat din Brăila a murit după ce a mâncat brânză cumpărată de la magazin. A crezut inițial că are gripă
Fanatik.ro
Informații de ultimă oră despre starea de sănătate a lui Mircea Lucescu: „Pleacă în străinătate zilele următoare”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Amendă de 1.600 de lei pentru șoferii care ”uită” să dea jos zăpada de pe mașină. Sancțiunile din Codul Rutier în 2026 dacă circuli așa în trafic
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu, transportat de urgență la spital după o vizită la dentist! Va merge în străinătate pentru investigații: ce decizie a luat în privința naționalei
MediaFlux
O marcă celebră în comunism, revine pe piață în 2026. Pentru început, trei locaţii în Bucureşti
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil